Rotterdam’da 23 Nisan programı

Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'nda 23 Nisan programı düzenlendi.

Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu’nda 23 Nisan programı düzenlendi.

Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ koltuğunu Sude Özsaydan (9) adlı öğrenciye bıraktı. Sude Özsaydan, “23 Nisan Çocuk Bayramı, bütün dünya çocuklarına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından armağan edildi. Biz dünya çocuklarının daha refah ve müreffeh dünyada yaşayabilmeleri için savaşların sona ermesini, yoksullara yardım edilmesini temenni ediyorum.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Başkonsolos Esen Altuğ, bu mutlu günde çocuklarla birlikte olmaktan dolayı onur duyduğunu söyledi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın sadece Türk çocuklarının değil bütün dünya çocuklarının bayramı olduğunu da hatırlatan Altuğ, bu yüzden her sene dünyanın değişik ülkelerinden gelen çocukların bu coşkuya ortak olduklarını aktardı. Hollanda’da düzenlenen törenlere de farklı kökenlerden çocukların katıldığını belirten Altuğ, 23 Nisan gününün son derece önemli olduğunu, çünkü TBMM’nin açılmasıyla birlikte modern Türkiye’nin ilk temellerinin atıldığını kaydetti.

Başkonsolos Esen Altuğ, çocuklara özellikle eğitimlerine mutlaka devam etmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu. Altuğ, “Sizlerin burada üniversite eğitimi almanızı istiyoruz ve bu konuda sizlerden söz istiyoruz. Yaşadığınız ülkenin dilini çok iyi öğrendiğiniz gibi anadilinizi de mutlak süratle çok iyi öğrenmelisiniz. Sizler özel ve ayrıcalıklı çocuklarsınız çünkü dünyada kendilerine çocuk bayramı hediye edilen tek ülke çocukları sizlersiniz. Çocuklarımız geleceğimizdir. Geleceğimizi onlar kurup geliştirecek.” dedi.