Rotterdam’da ‘Eşrefpaşalılar’ın galası

Türkiye'de büyük bir heyecan ve merak uyandıran Eşrefpaşalılar filminin Benelux ülkelerinde ki ilk galası Rotterdam'da yapıldı.

Filminin galasına aralarında Hollanda’nın değişik şehirlerinden katılan çeşitli siyasi partilerde ki Türkler, işadamları, akademisyen, Hollandalı profesörlerin yanı sıra 400’ün üzerinde seçkin davetli katıldı.

Berk Kitapevinin organizesi ile Rotterdam Pathe sinemasında yapılan galanın sunuculuğunu Hollanda Sanitas Vakfı Başkanı Dr. Reis Kurt yaptı. Hollandaca ve Türkçe yaptığı konuşmasında Kurt, Benelux ülkelerinden ilk defa Rotterdam Pathe sinemasında gala programının yapıldığı filmin, kriminal olayların yoğun olduğu bir mahalleye gelen imamla, olayların gidişatının değişmesini konu alan bir film olduğunu söyledi. Reis Kurt “Filmin Hollanda’da gösterime girmesinde özellikle sponsor işadamlarının katkısının büyük oldu. Bu açıdan kendilerine ve filmin yapımcısı sayın Yusuf Kulaksız beye teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

Eşrefpaşalılar filminin yapımcısı Yusuf Kulaksız düzenlediği basın toplantısında filmin alanında çok ilklere sahip olduğunu belirterek şunları söyledi; “Eşrefpaşalılar filmi 2200 başvuru arasında ilk 500 film arasından ilk 50’ye kalarak komik drama dalında en iyi film ödülünü aldı. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın galamıza teşrif etmesi çok büyük bir onurdu. Bu filmi tasarlarken insanların ailece gelip izleyebilecekleri bir film. Küfürsüz komedi ve şiddetsiz olan bir film. Düzeyli olmasının yanı sıra, cinsellik olmadan aşk anlatılabilirdi. Küfür olmadan da komedi yapılabilinirdi. Bu film en çok ona katkı sağlamışsa ki bu filmden sonra bazı filmler de bizim filmlerimizde de küfür yok demeye başladılar. Bizi gişeden çok memnun eden şey buydu.”

450 bine yakın bir izleyici ile buluştu

Yusuf Kulaksız, eğer bu alanda başarılı olmalırı durumunda daha iyilerinin de geleceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir dönem bazı aydınlarımız sinemaya uzak durmuşlardı. Ama bu günümüzde bu durumu görmüş olsalardı herhalde farklı şeyler söylemiş olacaklardı. Bu film sevgi filmi. Sevgi ile bir insanı değiştirebilirseniz, bir dünya değiştirebilirsiniz. Sevgi olur ise bu değişimin altında, bunun dışında başka bir şey yok bizim felsefemizde. Dünya da değişebilir. Belki de bu filmin en önemli özelliği beni de Hollanda’ya Rotterdam’a koştura koştura getiren unsur sizlerin sevginiz ve muhabbetinizdir. Filmimiz Türkiye’de tahmininizin üzerinde bir ilgi ile karşılaştı. Tam 155 salonda Eşrefpaşalılar vizyona girdi. Hala vizyonu da devam ediyor. Avrupa’da başta Hollanda’nın Rotterdam, Den Haag, Amsterdam şehirleri olmak üzere 22 Nisan 200 Nisan itibari ile 55 salonda vizyona giriyor. Şimdiden 450 bine yakın bir izleyici ile buluştu “