‘AB sürecinde kayıt dışı ekonomiyle mücadele edilmeli’

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Avrupa Birliği (AB) ile müzakereler sürecinde mutlaka kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmek gerektiğini söyledi

Marmara Üniversitesi’nin Sultanahmet’teki rektörlük binasında gerçekleştirilen kongrede konuşan Unakıtan, son zamanlarda Türkiye’deki en büyük yeniliğin, Avrupa Birliği müzakereleri olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AB’nin bize değil, bizim AB’ye uymamız gerektiğini, oradaki kriterleri çok iyi yerine getirmemiz gerektiğini belirtti.

Şu anda kullanılan vergi sisteminin 1950’lerde uygulanmaya başlandığını, yeni ve modern bir sistem olduğunu belirten Unakıtan, bununla birlikte güçlü ve etkin bir idare sistemi kurmaya çalıştıklarını kaydetti. Unakıtan, bunun yapılmaması halinde hangi sistem getirilirse getirilsin güçlü bir idare sistemi yoksa başarıya ulaşılamayacağının altını çizdi.

Türkiye’de vergi sisteminde sık aralıklarla vergi mevzuatının değiştirilmesi konusuna da değinen Unakıtan,” İkide bir vergi mevzuatının değişmesi uygun değil. Yatırımcı bu konuda istikrar ister. Aksi halde yatırımcının bütün planları alt üst olur.” dedi.

Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması çalışmaları ile ilgilide bilgi veren Bakan Unakıtan, Türkiye’de kayıt dışı ekonominin yüzde 29 civarında olduğunu belirtti. Bu oranı çağdaş ülkeler seviyesine indirmeyi amaçladıklarını ifade eden Unakıtan, bu konunun toplumsal bir mesele olduğunu vergi kaçıran insanlara kötü gözle bakılmadığı sürece bu işin önünün alınamayacağını hatırlattı.

Vergi sisteminde otomasyon çalışmalarının hızlandırıldığını belirten Bakan Unakıtan, mükelleflerin bu sayede bilgilerine daha rahat ulaşılacağını söyledi. ABD ve Almanya ile ortak bilgisayar destekli denetim ve risk analizi projesi yürüttüklerini, bu saya de vergi sisteminin güçlendirileceğini belirtten Unakıtan ayrıca, merkezi bir çağrı sistemi kurulduğunu ve bu merkez sayesinde vatandaşların her türlü vergi sorusuna cevap verileceğini kaydetti.

Seçim dönemlerinde mali politikalarda hedef sapması yaşanabileceği konusunda eleştiriler bulunduğunu hatırlatan Unakıtan, ”Seçimler yaklaşıyor diye vergiler konusunda asla taviz vermeyeceğiz. Hatta bir çok yerde seçim arifesidir diye belediyelere para bile vermedik. Neme lazım bakarsın belediye dışı harcamalarda kullanırlar diye” dedi.

Konferanstan çıkarken basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Unakıtan, Banka kredilerine uygulanacak stopaj oranının artırılacağına ilişkin bir soruya Unakıtan, banka kredilerinin bu kapsam dışında tutulduğunu ve yapılacak düzenlemelerden etkilenmeyeceklerini belirtti. Benzin fiyatlarına yapılan zamların vergilerle ilgili olmadığını kaydeden Unakatın, benzin fiyatlarının kendi kontrollerinde olmadığını söyledi. Unakıtan, nispi olarak benzin fiyatlarının gerilediğini ancak başka faktörler nedeniyle fiyatların yükseldiğini kaydetti.

Vergi konusunda yaşanan gelişmelerin insanları olumlu anlamda etkilediğini kaydeden Unakıtan, ”Bütçe iyi olduğunda Dışişleri Bakanının yürüyüşü bile değişir. Evet öyle. Şimdi bu 5 bin dolarlık kişi başı gelir 10 bin dolara çıksın. O zaman da vatandaşların öğretim görevlilerinin yürüyüşü değişir. Bundan emin olun.” şeklinde konuştu.