‘ABD Kırgızistan’daki askeri üssünü kapatmayacak’

Rusya Avrasya Politik Araştırma Merkezi Başkanı Aleksandır Sobyanin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kırgızistan’daki askeri üssünü kapatmayacağını iddia etti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in ABD’den üssün kira bedelini arttırmasını istediğini hatırlatan Rus uzman, bu konuda Bişkek yönetiminin Washington’a haziran ayına kadar süre verdiğini kayd etti. Sobyanin, ABD’nin Orta Asya’da var olması için askeri üssün büyük önem taşıdığını kayd etti.

ABD’nin üssün sözde Afganistan’a yönelik yapılan terörle mücadele hareketinde kullanıldığını hatırlatan Rus uzman, askeri üssün asıl olarak İran, Çin ve Rusya’yı yakından takip için kurulduğunu öne sürdü.

Rus uzman, ABD’nin üssü terk etmemek için Kırgızistan’ın dış borcunu iyi bir koz olarak kullanacağına dikkat çekti. Aleksandır Sobyanin, borçların ödenmesi konusunda Kırgızistan’ın ister istemez ABD’ye bağımlı kalacağını öne sürdü. Rus uzman, bu durumun ABD askeri gücünün Gansi’de daha uzun süre kalmasına imkan sağlayacağını kaydetti.