‘ABD’nin İran’a müdahalede bulunacağını sanmıyorum’

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da başlayan Suudi-İngiliz konferansının açılışından sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, ABD’nin İran’a askerî bir müdahalede bulunacağını düşünmediği

ABD’nini hiçbir seçeneği masadan kaldırmadığını söyleyen Straw, bununla birlikte ABD Başkanı George Bush ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın İran sorununu Avrupalılar, Rusya ve Çin gibi diplomatik yollarla çözmek istediğini kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, dün başkent Tahran’da kutlanan Silahlı Kuvvetler Günü’nde yaptığı konuşmada İran Ordusu’nun kendisine saldıranların elini keseceğini söylemişti.

ABD, İran’ın nükleer teknolojiyi atom bombası elde etmek için geliştirdiğini iddia ediyor ve bunu engellemek için tüm seçeneklerin masada olduğunu ifade ediyor. İran ise, nükleer teknolojiyi elektrik enerjisi elde etmek için geliştirdiğini savunuyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran’dan ay sonuna kadar uranyum zenginleştirmeye son vermesini istemiş, İran yönetimi ise bu isteği reddetmişti.