‘AB’nin iyi düşünmesi lazım’

Bakan Gül, Türk halkının AB'ye olan desteğinin düştüğünü ortaya koyan Eurobarometer araştırmasının sonuçlarının çok dikkatli analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

ABD’den dönüşünde Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Eurobarometer araştırmasında Türk halkının AB desteğinin yüzde 60’dan yüzde 43’e düştüğü sonucunun ortaya çıktığının hatırlatılarak, buna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, ” Bunun dikkatli şekilde analiz edilmesi gerekir. Hem biz hükümet olarak bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekir, ama aynı zamanda AB yetkilileri, başta Komisyon olmak üzere onların da çok dikkatli bir şekilde bunu değerlendirmeleri gerekir” diye konuştu.
Bu sürecin 3 ayağının bulunduğunu hatırlatan Gül, bunlardan birisinin siyasi reformlara devam etmek, ikincisinin AB müktesebatını Türkiye’de üstlenmek, üçüncü önemli ayağınsa kamuoylarını hazırlamak olduğunu belirterek, “Ne olmuş da Türk halkının bu beklentisinde zayıflama var, niçin böyle olmuş, bunun iyi araştırılması gerekir. Bazı olumsuz beyanlar, bazı gereksiz abartılar, bazı iç politika nedenleriyle özellikle AB’den gelen, neticesi düşünülmeyen açıklamaların bunda çok etkili olduğu kanaatindeyim. Şüphesiz ki biz de hükümet olarak bunu iyi analiz etmemiz, daha çok halkı aydınlatıcı bilgiler vermemiz lazım. Ama aynı zamanda AB tarafının da halkı hazırlamakta sorumluluğu olduğunu hatırlamaları lazım ” dedi.

Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un yarın görüşecek olmalarına ilişkin bir soru üzerine de, bu gelişmeyi olumlu olarak değerlendirerek, şunları söyledi: ” Bildiğiniz gibi geçen hafta ben ABD’ye gitmeden önce (BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim) Gambari Ankara’daydı. Beraber uzun bir görüşme yaptık. Görüşmelerin hepsinde fayda vardır. Türk tarafı gayet cesaretlidir, özgüveni vardır, yapıcıdır, kapsamlı çözüm için uğraşmaktadır. Bu görüşmelerin neticesinde Türk tarafının bu kanaatinin daha iyi anlaşılması bizi memnun eder.”

Dışişleri Bakanı Gül, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile birbirlerine samimi hitaplarda bulunduğunun hatırlatılması üzerine de, ” Bunlar işin magazin tarafı. Bu kadar sık ilişki içinde olursanız, bu kadar önemli konuları görüşürseniz, karşılıklı bir güven oluşursa şüphesiz ki resmilik biraz geride kalır ” dedi.