‘Aileler internetle mutlaka tanışmalı’

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İnternet Haftası programı kapsamında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ), ”İnternetin Günlük Yaşamımızdaki Yeri” konulu bir konferans düzenlendi.

Akgül, ”Anne ve babalar interneti en az çocukları kadar bilmeli, hangi amaçla kullandıklarının farkında olmalı.” dedi.

Konferansı açan İEÜ Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemali Dinçer ise teknolojinin çok hızlı geliştiğine dikkat çekerek, ”Ben öğrenciyken konferans salonunu dolduracak büyüklükte bilgisayarlar vardı. İstediğiniz programı ancak ertesi gün alabiliyordunuz. Şimdi her dakika bir yenilikle karşılaşıyorsunuz. İnternet yaşamımızın her dakikasında var ancak bu engin bilgi okyanusundan doğru ve bilinçli yararlananlar kazanacak.” diye konuştu.

İnternetin Türkiye’ye gelmesinde büyük katkıları olan Doç. Dr. Akgül de internetin iyi olduğu kadar kötü amaçlarla da kullanılabildiğini vurguladı.

Akgül, ”Anne ve babalar, çocuklarının uzun süre odasında bilgisayar kullanmasına izin vermemeli. Çocuklara yönelik tarayıcılar kullanmalı ve internet hakkında en az çocukları kadar bilgi sahibi olmalılar.” dedi.

Şiddet içerikli oyunlarla ilgili toplumsal denetim yapısının kurulmasının şart olduğunu da belirten Akgül, ”Her yaş için uygun oyunlar farklıdır. Trafik kazası oluyor diye yolları kapatmıyoruz. Önemli olan eğitim vererek doğruya yöneltmek.” şeklinde konuştu.

İnternet Haftası, 23 Nisan’a kadar çeşitli paneller, konferanslar ve seminerlerle devam edecek.