‘Akdeniz Havzası gelecek için çevre riski oluşturuyor’

BM gelecek 20 yılda gelişmeler kontrol edilmediği taktirde, Akdeniz Bölgesi’nin gidererek daha fazla çevre problemleri ve bölgesel ekonomik farklılıklar sonunda ortaya çıkan sorunlara maruz kalacağı uyarısında bulundu.

BM’nin Çevresel Programları üzerine çalışan düşünce kuruluşu ”Mavi Plan”ın raporuna göre, çölleşme Akdeniz havzasının güney ve doğusunu tehdit ederken, 46 bin kilometrelik sahil şeridinin yarısı 2025’de kadar yapılaşmış olacak. Bu, şu anki durumdan yüzde 40 oranında daha fazla yapılaşma anlamına geliyor.

20 ülkenin konumlandığı havza, dünya genelinde bilinen deniz canlısı ve hayvan türünün yüzde 7’sine ev sahipliği yapıyor. Bölge ayrıca dünyada en çok turist çeken yerlerden biri. Mavi Plan’ın eş başkanı ve Tunus’un eski çevre bakanı Muhammed Innebli, havzanın dünyanın en çekici yeri olmasını sağlayan doğal güzellik ve hayat kalitesinin koruyabilmesi için katı kararlar ve değişimler yapılması gerektiğini dile getirdi.

Cenevre’de yapılan basın toplantısında, Innebli, hazırlanan raporun, eğer mevcut durum düzeltilmez ise, bölgenin sonunda duvara toslanacağı uyarısını öne çıkarmak için hazırlandığının altını çizdi.

Innebli, bölgedeki istikrarı devam ettirebilmek için 427 milyon kişinin yaşadığı havzanın güney ve kuzeyi arasındaki ekonomik uçurumun kapatılması gerektiğini söyledi.

”Akdeniz için Sürdürülebilir Gelecek: Mavi Plan’ın Çevre ve Kalkınma Görünüşü” adlı rapor, Akdeniz havzasında yaşayan nüfusun 2025 yılına kadar 98 milyon daha artacağı ve toplam nüfusun dörtte üçünün kentlerde yaşayacağı öngörüsünde bulunuyor.

Rapora göre, bölgede su talebi, gelecek 20 yılda yüzde 25 oranında artacak. 300 uzman tarafından rapora göre, bölge şu an su sıkıntısı çekiyor ve bazı yerlerde mevcut su kaynaklarını yüzde 80’i tarım alanlarının sulanmasında kullanılıyor.