‘Aksi ispatlanıncaya kadar herkes masumdur’

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Şemdinli Cumhuriyet Başsavcısı’nın çete kurmakla suçladığı Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ı savundu.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, yaklaşık 5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yaptı. Kurul toplantısında Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi ile ilgili kanun tasarısının imzaya açıldığını söyleyen Çiçek, Başmüzakereci Ali Babacan’ın AB ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdiğini ifade etti. Tekstil sektörünün sorunlarının da masaya yatırıldığını kaydeden Çiçek, konuyla ilgili olarak, ilgili Bakanların çalıştığını söyledi. Çiçek, yarınki AK Parti grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hem tekstil sektörü hem deri ve bağlı sektörlerle ilgili alınan kararları açıklayacağını bildirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, Van Cumhuriyet Başsavcısı’nın Şemdinli olaylarıyla ilgili olarak hazırladığı iddianamede Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın suçlanmasını da değerlendirdi. Ortada henüz bir yargı kararının olmadığını vurgulayan Çiçek, ”Aksi ispatlanıncaya kadar herkes masumdur” dedi. ”Ordunun da, yargının da yedeği yok” diyen Çiçek, TSK’nin Türkiye’nin en sağlam kurumlarından biri olduğunu, burada görev yapan komutanların da son derece saygın olduğunu ifade etti. Ülkenin güvenliği ve huzurunun TSK, polis ve yargı tarafından sağlandığınını belirten Çiçek, ortada bir yargı kararı olmamasına rağmen kişilere suç isnat edilmesinin yaralayıcı sonuçlar doğuracağını savundu. Demokrasilerde yasama, yürütme ve yargının görev ve sorumluluğunun farklı olduğuna dikkat çeken Çiçek, ”Her yargı kararının ardından hükümet üyeleri bir yorum yaparsa, bu yargının bağımsızlığı adına mesafe kat etmemiz gerektiğini gösterir” dedi. Geçmişte açılan davalarda bir kısım eksikliklerin görüldüğünü belirten Çiçek, hazırlık soruşturmalarında görülen yanlışlıkların Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki davalarda mahkum olmasına neden olduğunu dile getirdi.

Herhangi bir soruşturma açılırken dosyadaki eksikliklerin mümkün olduğu kadar giderilerek bu soruşturmaların yapılması gerektiğini vurgulayan Çiçek, CMUK’un iddianamenin geri çevrilmesini düzenleyen 174. maddesine atıf yaptı. Dava açılan mahkemenin, soruşturma evrakında eksik ve hatalı noktalar tesbit etmesi halinde iddianameyi iade edebileceğini kaydeden Bakan Çiçek, ”Geriye dönük baktığımızda açılan davaların yüzde 50’ye yakını beraatle sonuçlanmış. Sonuçta beraat edecek birini yargı önüne çıkardığımızda, bizatihi yargı önüne çıkmak bile kamu vicdanını rahatsız eder. O nedenle biz yerli yersiz davalar açılmasını, kişinin itibarıyla oynanmasını istemiyoruz. Gazetelere yansıyan olayla ilgili olarak ortada henüz iddianamede ismi ister sanık, isterse Kara Kuvvetleri Komutanı başta olmak üzere bazı komutanlar geçsin ortada henüz bir yargı kararı yok. Aksi ispatlanıncaya kadar bunlar hiçbir şekilde yazıldığı çizildiği şekilde değerlendirilemez. Siyasetçileri eleştirebilirsiniz, ama bir ülkenin ordusunun da yargısının da yedeği yok. Onları böyle ulu orta tartışma konusu yapmak, onun üzerinden yerli yersiz değerlendirmeler yapmak, bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Ben ve benim hükümetim TSK’yı bu ülkenin en seçkin kurumu olarak kabul ediyoruz. Orada görev yapan komutanlar son derece saygın kişilerdir” şeklinde konuştu.

Muhalefetin ve bazı gazetelerin dile getirdiği ”Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı yolu kesiliyor” yorumlarına da tepki gösteren Hükümet Sözcüsü, ”TSK, gelenekleri olan, ilkeleri olan bir kuruluştur. Kimin hangi göreve nasıl geleceği çok önceden bellidir. Bugüne kadar da böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır. Türkiye bir hukuk devletidir. Bunun dışında kim bir şey söylüyorsa bunun belgesi yoksa sen de dedikoduya dayalı olarak mı bu yorumları yapıyorsun diye sorarlar. Kim söyledi, neye göre söyledi, aksi halde bu ortalığı karıştırmaktan başka bir şeye yaramaz. Siyaset yapacaksak kuralına uygun dürüst yapalım. Silahlı kuvvetlerin üst düzey görevlileri şerefiyle bu görevi yapıyorlar. Bunlarla ilgili yerli yersiz tartışma açılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Çiçek, Genilkurmay Başkanlığı’nın Şemdinli iddianamesini hazırlayan savcının görevden alınmasını isteyip istemediği yönündeki bir soru üzerine ise şu yanıtı verdi: ”Genelkurmay, bugüne kadar ne talep ediliyorsa hukuk çerçevesinde yapılmasını talep etmiştir. Genelkurmay Başkanlığı hukuk dışı hiçbir talepte bulunmadı, bulunmaz. Ortada henüz bana gelmiş bir talep yok. Geldiği zaman yasada ne imkan varsa o çerçevede işlem yapılır.”