‘Bakanı’mızın değerlendirmelerine katılıyorum’

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Hamas’in Türkiye ziyaretinin yadırganacak bir durum olmadığını söyledi.

Bakan Şahin Cihan Haber Ajansı’nın Hamas’ın ziyareti ile ilgili sorusunu yanıtladı. Bakan Şahin, bu ziyaret konusunda Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül’ün gerekli açıklamaları yaptığını hatırlatarak, ”Sayın Başbakan’ınımız ve Sayın Dışişleri Bakanı’mızın değerlendirmelerine katılıyorum.” dedi.

Bu tarz konuların ne gibi sonuçlar doğuracağının zaman içerisinde belli olduğunu söyleyen Şahin, Rusya’nın Filisten’de seçimleri kazanan Hamas yetkililerini Moskova’ya davet ettiğine vurgu yaptı. Şahin, ”Bu ne demektir¿ Bu Ortadoğu barış sürecinde aktif bir politika yürütecek demektir.” dedi.

İsrail’i ilk tanıyan ülke olması dolayısıyla Türkiye’nin geçmişte İslam alemi ve Arap dünyasından çokça eleştiri aldığını belirten Şahin, yıllardan beri ciddi sir soğukluk meydana geldiğini söyledi. Şahin, ”Türkiye gibi son derece geniş bir devlet deneyimine sahip olan bir ülkenin Ortadoğu’daki barış sürecine katkı sağlamak bakımından öncülük almak istemesini herkesin anlayışla karşılaması gerekir. Biz sadece hem dünyada hem bölgemizde barış istiyoruz. Sorunları çözmede Türkiye’ye bir görev düşürse-ki düştüğüne inanıyoruz- bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getirmek istiyoruz. Bu yadırganacak bir şey değil. Bana göre alkışlanacak bir durumdur.” şeklinde konuştu.