‘Beyaz adam’ın hizmeti Senegallileri şaşırttı

Bir grup Türk doktoru 5 günlük gezi için gittikleri Senegal’de gezilerinin 3 gününü sağlık taramasına ayırdı.

Kendilerine ilk kez karşılıksız yardım yapılması karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen Senegalliler duygularını şu sözlerle özetledi:”Keşke tüm beyazlar sizin gibi olsa”

Sağlyk Mensupları Derneği Adana Şubesi üyesi 2 diş hekimi ile 2 pratisyen hekim tatillerinin bir bölümünü yurt dışında geçirme kararı aldı. Senegal’de bulunan Yavuz Selim Türk Koleji’ndeki dostlarının isteği ile bu ülkeye giden sağlıkçılar kendi deyimleriyle ilk yurt dışı gezilerinde rotayı Afrika’ya çevirdi.

Senegal’in Dakar kentinde bulunan Türk Koleji’ni ziyaret eden sağlıkçılar ilk gün bu kolejde görev yapan 50 öğretmen ile ailesi ve çocuklarını sağlık kontrolünden geçirdi. Beraberlerinde tıbbi malzeme de götüren doktor ve diş hekimleri ikinci günde de okulun Türk, Senegal, Moritanya, Fildişi Sahili’nden eğitim görmeye gelen 600’e yakın öğrencisini genel sağlık taramısından geçirdi.

Senegal’de sıcak bir ilgiyle karşılanan SAMED üyesi doktorlar 3. günde okulun Senegalli müdür yardımcısını kıramayarak 70 köyden oluşan Pir kasabasına gitti. Dakar’a 2 saatlik mesafedeki kasabada 300’e yakın insanı sağlık kontrolünden geçiren doktorlar kasabanın sağlık

derneği ile sıcak bir diyalog içine girdi.

SAMED üyesi Diş Hekimi Yasin Türkoğlu, Türk okullarının kasaba insanı üzerinde bıraktığı olumlu etkiyi, Pir Beldesi Başkanı’nın ”Türk okullarının her zaman arkasındayız’ sözleriyle duyduğunu belirtiyor.

Doktorlaryn sağlık taraması jestine verdikleri yemekle karşılık veren kasaba ihtiyar heyeti de yıllarca yaşadıkları sömürünün nelere mal olduğunu uzun uzadıya sağlıkçılara anlattı.

Yüz yıllardır sömürü altında yaşadıklarını belirten Senegalliler doktorların çalışmalarını her yıl yapmasını isteyerek, ”Buraya yardım amacıyla gelenler bizden mutlaka birşeyler alıp götürdü. Sizin karşılıksız yardımlarınız bizi duygulandırdı. Keşke tüm beyazlar sizin gibi olsaydı” sözleriyle duygularını dile getirdi.

Halkın büyük bir kesiminin geçimini balıkçılıkla sağladığı Senegal’de nüfusun yüzde 95’i Müslüman. Fransa’nın okullarının ülkede yaygın olduğunu aktaran Yasin Türkoğlu, Türk Koleji’ne gösterilen ilgiyi komşu ülkeler Moritanya, Fildişi Sahili gibi ülkelerden öğrencilerin okulda eğitim görmesiyle daha iyi anladıklarını kaydetti.

Gelecek yıllarda yeniden gelme ümidiyle Senegal’den ayrılan doktorlar geride fethedilmiş gönüller bıraktı.