‘BM Alman eğitim sisteminin peşinde!

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim müfettişi Vernor Munoz’un Almanya ziyaretinde görüştüğü az sayıdaki gayri resmi kuruluşlardan biri olan Bavyera Veliler Birliği’nden Martina Buchschuster, ziyaretten umutlu olduğunu söyledi.

Kamuoyunda bu ziyaretten bir şey çıkmaz diye bir kanaat var, fakat ben farklı bir izlenim edindim” diyerek Vernor Munoz’un Alman eğitim sistemine ”içten merak duyduğunu”, söyledi. Buchschuster, ”Vernor Munoz’un Almanya hakkında ciddi ciddi bilgi topladığını gördüm, okullardaki dengesizliklerin peşine düşeceği ortada” tespitinde bulundu.

Buchschuster, Alman milli eğitim makamlarından ”bazı konularda” ümit kestiklerini, BM teftişinin ise olumlu değişikliklere yol açabileceğini ifade etti. Gece yarısı Munoz ile bir otel lobisinde görüşebildiğini aktaran Buchschuster, ”Kendisine Alman eğitim sistemindeki aksaklıkları yanıstan hukuki bir dosya hazırlayabileceğimizi söyleyince hemen gözleri parladı. Mümkün mertebe fazla bilgi toplamaya çalıştığı belli” dedi.

Almanya’daki üçlü okul sisteminin BM Çocuk Hakları Konvansiyonu’na aykırı olduğunu belirten Buchschuster, ”Zayıf öğrencilere sahip çıkılacağına onları zayıf okullara yerleştirme metodu, çocukların eğitim hakkını ihlal anlamına gelir.” diye konuştu.