‘Bu takım tarihe geçti’

Fransa'nın Portekiz'i yenerek finale kalması Fransa'yı sevince boğdu.

Fransızlar, 1978’den bu yana hiç yenilmedikleri İtalya engelini de aşarak dünya kupasını ikinci kez evlerine götürmek istiyor.

Fransa’nın zaferini ‘Hayatlarının golü’ başlığıyla manşetine taşıyan Fransız spor gazetesi l’Equipe, Teknik direktör Raymond Domenech’in söz verdiği gibi Fransa’yı finale taşıdığını yazdı. Barthez – Thuram – Zidane jenerasyonunun katıldıkları altı şampiyonanın üçünde finale kadar yükseldiklerini hatırlatan gazete, “Bu takım, İtalya karşısında yenilse bile tarihteki yerini garantiledi” yorumunda bulundu. Bunun ‘dayanılmaz bir acı’ olacağını dile getiren l’Equipe, “Ama niye kaybetsin? 1998 ve 2000’de oynanan iki maçı kazandı. Fransa, 1978’den bu yana İtalya’ya hiç yenilmedi” sorusunu sordu. Portekiz’in Fransa’dan daha çok gol atışını yaptığına dikkat çeken gazete, sonucun Portekizliler tarafından ‘büyük bir haksızlık’ olarak değerlendirileceğini yazdı.

Maçı, ‘Çabanın sonucu final’ başlığıyla manşetine taşıyan Fransız Le Figaro gazetesi ise “Müthiş bir fedekarlık ve geçilemeyen bir defans, Fransa Milli Takımı, Zidane’in golüyle Portekiz’in işini bitirdi” yorumunda bulundu. Fransa’nın 2000 Avrupa Kupası’nda İtalya’yı Trezeguet uzatmadaki golüyle mağlup ettiği maça dikkat çeken gazete, İtalyanların bu maçın rövanşını almak için sahaya çıkacaklarını yazdı.

– ZAFER SARHOŞU FRANSIZLAR GECEYİ MEYDANLARDA GEÇİRDİ –

Fransa’nın Portekiz’i yenerek finale kalması Fransızları sokaklara döktü. Maç boyunca sessizliğe bürünen Paris sokakları, hakemin bitiş düdüğüyle birlikte bayram yerine döndü. Ellerinden bayraklarla meydanlara dökülen Fransızlar sabahlara kadar zafer çığlıkları attı.

Maçı yayınlayan TF1 kanalının yorumcuları, sonucu “Rüya devam ediyor, Zidane hala emekli değil, Zizou bir dahi” şeklinde yorumladı.

– ‘ZİZOU, HALA EMEKLİ DEĞİL!’ –

Fransız futbolculara destek için Münih’e giden Başbakan Dominique de Villepin ise maçtan sonra yaptığı açıklamada “Bu takım hala rüyamızı devam ettiriyor” dedi. Fransa’nın güçlü bir ekip olduğunu ve sonuna kadar gideceğini söyleyen De Villepin, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın final için Berlin’e gideceğini açıkladı.

Maçın yıldızlarından ünlü futbolcu Lilian Thuram ise “Bu anı yaşamak olağanüstü. 34 yasındayım ama şu an henüz 10 yaşında, dünya kupasını seyreden bir çocuk gibiyim. Baştan beri bu sonuca kitlenmiştik” şeklinde konuştu. On binlerce Fransız maçı, stadyumlarda ve spor salonlarına kurulan dev ekranlarda izledi. Maçı, televizyondan 20 milyon kişinin seyrettiği açıklandı.