‘Daha fazla özgürlük’

2008 olimpiyatları için yabancı medyaya geçici süreyle kolaylıklar sağlayan Pekin yönetimi, hakların olimpiyatlar sonrasında da sürebileceğini açıkladı.

Çin’in kamu üst düzey yetkilisi Cai Wu, bugün yaptığı açıklamada yabancılar için getirilen ve 1 Ocak 2007’de yürürlüğe girip, 17 Ekim 2008’de sona erecek yeni kuralların ülke şartlarına göre 2008 Pekin Olimpiyatları sonrasında da sürebileceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cai, ’’ Eğer yeni kurallar bizim gelişmemize, uluslararası toplumla iletişimimizin artmasına faydalı olacaksa, bu politikanın değişmesine gerek olmayacağını hayal edebilirim.’’ diye konuştu. Ancak Cai, bunun kendi şahsi görüşleri olduğunu ve resmi bir açıklama olarak algılanmaması gerektiğini ifade etti.

Cai, yeni kuralların 1990’da Yabancı Gazeteciler ve Yerleşik Yabancı Gazeteciler Haber Organları Dairesi tarafından getirilen kurallardan biraz farklı olduğunu da hatırlattı.

1990’da getirilen kurallardan sonra Çin’de ve dünyada çok şeylerin değiştiğinin altını çizen Cai, kuralların günümüze uyarlanması gerektiğini ve 2008 olimpiyatlarının kendilerine bu konuda iyi bir fırsat verdiğini vurguladı.

ÇİN’DE 606 YABANCI GAZETECİ VAR

Çin’deki medya kısıtlamaları insan hakları grupları tarafından ülkedeki demokrasi sorunlardan biri olarak görülüyor. Söz konusu gruplar, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2008 olimpiyatlarını Çin’e vermesini de eleştirmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Jianchao kısa süre önce yaptığı açıklamada yabancı gazetecilerin haber yapmaları için daha önceki gibi yerel basın müdürlüklerine başvurmalarının gerekmediğini söylemişti. Liu, olimpiyatlar için geçerli olacak kurallar çerçevesinde röportaj yapılacak kişi ya da kuruluşların kabul etmeleri halinde röportajın sorunsuzca gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Liu, ayrıca söz konusu kuralların Çin Devlet Konseyi tarafından alındığını ve bu kuralların ilgili birimler bildirilmesi için de yoğun çaba harcayacaklarını dile getirdi.

Sözcü Liu, ülkenin batısındaki Tibet ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi gibi yerlere giderken yabancılara uygulanan kısıtlamaların, yabancı gazeteciler için de geçerli olduğunu belirtti.

Pekin Olimpiyat Organizasyon Komitesi, Eylül ayında yabancı medya mensuplarının olimpiyatlar süresince Çin genelinde serbest olarak seyahat edebileceklerini ve sansürsüz olarak interneti kullanacaklarını açıklamıştı.

Çin’de 49 ülkeye ait 319 medya organı için çalışan 606 gazeteci bulunuyor. Çin’i yılda 3 ila 5 bin yabancı gazeteci ziyaret ediyor.