‘Derhal serbest bırakılsınlar’

Filistin Başmüzakerecesi Erekat, İsrail'in tutuklamalarına sert tepki gösterdi: "Derhal serbest bırakılsınlar"

Tutuklananlardan 7’sinin bakan, 20’sinin de milletvekili olduğu bildirildi. Tutuklular arasında Meclis Başkanı Abdulaziz Duveyk, Din İşleri Bakanı Naif Racub’un da bulunduğu belirtiliyor. Tutukluların mahkemeye çıkarılacağı ve tutukluluk hallerinin uzatılması için karar alınacağı ifade ediliyor.
İsrail’in tutuklamalarına sert tepki gösteren Filistinli baş müzakereci Saeb Erekat, “Hükümetimiz yok. Hiçbir şeyimiz yok. Hepsi tutuklandı.” diyerek İsrail’i kınadı. Erekat, “Bu kesinlikle kabul edilemez. Derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev, Hamaslı bakan ve milletvekillerinin Filistinlilerin elindeki İsrailli rehinelerle takas edilmek için gözaltına alınmadığnı söyledi. Regev, Hamaslı yetkililerin “İsrail’e karşı saldırılardan sorumlu oldukları için gözaltına alındıklarını” ifade etti.

FİLİSTİNLİ ÖRGÜTLERİN KAÇIRDIĞI İDDİA EDİLEN 62 YAŞINDAKİ İSRAİLLİ ÖLÜ BULUNDU

El Aksa Şehitleri Tugayı tarafından kaçırıldığı iddia edilen 62 yaşındaki İsraillinin ölü bulunduğu ve ölümün sağlık problemlerinden kaynaklandığı bildirildi.

İsrail polis yetkilisi Micky Rosenfeld, kaçırılan üçüncü İsrailli olduğu iddia edilen Noach Moskovitch’in cesedinin, yaşadığı yer olan Rishon Le Zion yerleşim birimindeki mezarlığın yakınında bulunduğunu açıkladı. Rosenfeld, Moskovitch’in bir hastalık nedeniyle öldüğünün anlaşıldığını belirtti.

El Aksa Şehitleri Tugayı adına AP ajansına gönderilen bir açıklamada, “Rishon Le Zion kentinden 62 yaşındaki İsraillinin ellerinde olduğu” iddia edilmişti.

İSRAİL HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: “İSRAİLLİ YERLEŞİMCİYİ ÖLDÜRENLER ADALETE HESAP VERECEK”

Bu arada İsrail askerleri, Filistin Halk Direniş Komiteleri tarafından kaçırılan Aşeri’nin cesedinin bu sabah erken saatlerde Ramallah’ın Tira mahallesinde bulunduğunu belirterek, gencin ailesinin de saat 05:00 sularında bundan haberdar edildiğini kaydetti. Aşeri’nin pazar günü öldürüldüğü sanılıyor.

İsrail hükümet sözcüsü Asaf Shariv de İsrailli yerleşimci Aşeri’yi öldürenlerin yakalanarak adalete hesap vereceklerini söyledi. Shariv, “Aşeri’yi öldürenlerin özgür dolaştıkları günler sayılı” dedi.