‘Dünya’nın Damı’na tren kalkıyor

Yaklaşık 2 bin kilometre uzunluğunda, denizden yaklaşık 4 bin 500 metre yükseklikte bulunan Çinhay-Tibet demiryolu hizmete girdi.

Çin’in batısındaki Çinhay (Qinghai) eyaletinin merkezi Şining (Xining)’i, Tibet Özerk Bölgesi’nin merkezi Lasa (Lhasa)’ya bağlayan Çinhay-Tibet demiryolunun güzergahı boyunca sürdürülecek çevre korunma çalışmalarına Pekin yönetimi yaklaşık 190 milyon dolarlık bütçe ayrıldı.
Söz konusu demiryolunun, hizmete girmesiyle birlikte dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden Çin’in turizm sektörüne yeni canlılık katacağı bekleniyor. Ancak bazı eleştirmenler, 4 yılda tamamlanan ve 4.2 milyar dolar harcanan demiryolu dolayısıyla Pekin yönetiminin Han milliyetinden olan Çinlileri bölgeye yerleştireceği ve bunun bölgenin sosyal yapısını olumsuz etkileyeceğini savunuyor.

Çin Demiryolu Bakan Yardımcısı Sun Yongfu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘dünyanın damı’ndan geçen böyle bir demiryolunun inşasının nedenine değinirken, uzun zamandan beri ücra bölge olması ve ulaşım koşullarının çok kötü olmasının, Çinhay ve Tibet’in ekonomik gelişmesini sınırladığını vurguladı. Sun, Çin’in demiryolu bulunmayan tek bölgesi Tibet’i de bu imkâna kavuşturma hedefini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çinhay-Tibet demiryolunun inşasına 1950’li yıllardan itibaren başlandı. Ancak sonrasında ülkenin ekonomik gücünün yeterli olmaması ve teknik koşulların zayıflığı gibi nedenlerden dolayı, demiryolunun inşası askıya alındı. Son yıllarda Çin’in gelişmesi yanı sıra bilim ve teknoloji gücünün de önemli ölçüde artmasıyla birlikte, Çinhay-Tibet demiryolunun ikinci aşama projesi 2001 yılında başladı.

ZORLUKLARLA YAPILDI

Demiryolunun geçtiği Çinhay-Tibet yaylası sert iklime sahip ve oksijen oranı çok az. Bazı yabancı uzmanlar, yıl boyunca kar görülen bölgede demiryolu inşasının mümkün olmayacağını ifade etmişti. Yıllardır donmuş toprak, çevrenin korunması endişesi ve yayladaki oksijen yetersizliği, 1956 kilometre uzunluğundaki Qinghai-Tibet demiryolunu inşa edenlerin önünde duran üç büyük sorundu.

Deniz seviyesinden çok yüksek yerde olmasından dolayı bölgenin ekolojjik ortamı da çok zayıftı ve ayrıca oksijen yetersizliği, işçiler için zorlu ve büyük bir sınav niteliği taşıyordu. Bu durumun gelecekte yolcuların sağlığına yönelik de tehdit oluşturabileceği düşüncesi hakimdi. Demiryolu, tüm bu zorluklara karşın tamamlanarak hizmete açılmış oldu. Ülkenin başkenti Pekin’den kalkan ve 48 saat sonra Tibet’e varacak tren, böylelikle tarihi seferini gerçekleştirmiş oluyor. Bugünkü açılışı bine yakın yerli ve yabancı gazeteci takip ediyor.