‘Her sınıfta bir Polat veya Çakır türedi’

Kurtlar Vadisi’nin baronu Zafer Ergin, diziyi eleştirerek, ”Diziden gençlere zararlı olduğu için ayrılmıştım. Şimdi her lisede, her sınıfta bir Polat ve Çakır türedi.” dedi.

Oyun öncesinde Özel Sağlık Hastanesi diyaliz ünitesini ziyaret eden Ergin, hastalara geçmiş olsun dileklerini iletti. Ergin’e, oyuncu Deniz Türkali ve Kuklacı’nın yönetmeni Hakan Altıner eşlik etti.

Kurtlar Vadisi dizisinde 74. bölüme kadar baron rolüyle seyirci karşısına çıkan Zafer Ergin, filmi eleştiri yağmuruna tuttu. 40. bölümden itibaren diziden ayrılmak istediğini ancak aksaklıklar yüzünden 74. bölüme kadar oynadığını ifade eden Ergin, ”40. bölümünden itibaren ayrılmak istedim, çünkü başlangıcındaki gibi topluma yararlı olmadığını gördüm. Ben 1.5 yıl önce zararlı etkileri olacağını söyledim fakat kimse inanmadı. Şimdi gençlere kötü örnek olduğunu kanıtlayan haberler çıkıyor. Her sınıfta bir Polat ve Çakır türedi. Evden kaçıp büyüyünce mafya olmak isteyen gençler ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.

Ergin, yapımcıların toplum beğeniyor düşüncesiyle zararlı üretim yapmaması gerektiğini belirtti. Toplumun farkında olmadan mafyalığı meslek olarak görmeye başladığına da temas eden Ergin, ”Dizide fazla silah, kan ve sigara vardı. Bunlar toplumu rahatsız ediyordu ancak toplum, bunun zararlı olduğunun farkına bile varamadı. Sonunda da alışkanlık haline geldi. Şimdi her lisede, her sınıfta bir Polat, Çakır ve mafyayı meslek olarak gören gençler türedi.” dedi.

Yapımcıların toplum sorumluluğu taşıması gerektiğini anlatan Ergin, ”Toplum beğeniyor düşüncesiyle hareket edilirse zararlı üretimler yapabilirsiniz. Kurtlar Vadisi dizisi de buna örnektir.” diye konuştu.

45 yıllık sanat hayatı boyunca kazandığı başarıları kaynana Semra’nın bir gecede elde ettiğini de dile getiren Zafer Ergin, ”Tiyatroda bir gecede en çok 500 kişiye ulaşırsınız ancak televizyonda bu sayı 30-40 milyon kişidir. Benim sanat hayatımda elde ettiğim başarıların aynısını kaynana Semra da elde etmiştir. Mesela baron rolünden sonra beni gerçek baron zannedenler oldu. Arabaya bindiğimde veya yemek yediğimde para almadılar.” şeklinde konuştu.

Kurtlar Vadisi Irak Filmi’ni seyretmediğini belirten Ergin, filmle ilgili basında çıkan haberler üzerine şu yorumu yaptı: ”Gerçekleri yansıtıp yansıtmadığını bilmiyorum ancak bir film Amerika ile Türkiye arasındaki ilişkileri bozuyorsa, durumu düzeltmek için filmi çekenlere Dışişleri’nde görev vermek gerekir.”