‘İç savaş içerisindeki Irak’tan İngiliz askerleri çekilmeli’

İngiltere’de muhafazakar Tory Partisi’nin önde gelen temsilcilerinden Micheal Ancram, ’iç savaş içerisinde olan Irak’tan İngiliz askerlerinin çekilmesi gerektiğini’ söyledi.

Başbakan Tony Blair ve Dışişleri Bakanı Jack Straw’in kelime oyunları oynayarak Irak’taki iç savaşı inkar etmesini eleştiren Ancram, İngiliz Daily Mail gazetesindeki yazısında Irak’ta şu anda bir iç savaşın devam ettiğini öne sürdü

ABD öncülüğündeki işgal kuvvetlerinin, Saddam döneminde görev yapan güvenlik güçlerini kovmak gibi ”cahilce” hatalar yaptığını dile getiren gölge dışişleri bakanı, inşa sürecinde yerlerine yeni güvenlik güçlerinin de yetiştirilemediğini belirtti.

İşgal öncesinde Blair’ın Irak politikasını destekleyen Ancram, Saddam’ın kitle imha silahların sahip olduğunu düşünmekle hata yaptıklarını kabul etti.

İngiltere üzerinde Vietnam gölgesinin karabasan gibi dolaştığını söyleyen Tory Partisi temsilcisi, Irak’ın tam bir arapsaçı olduğunu ve daha da kötüye gittiğini söyledi.

Ancram’ın bu sözlerine rağmen, Tory Partisi lideri David Cameron, İngiliz askerlerin Irak’ta ’görevlerini tamamlayıncaya kadar’ kalmasını destekliyor.