‘İnsanların giyim kuşamlarıyla uğraşmayı bırakalım’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, insanların giyimiyle-kuşamıyla, saçıyla-sakalıyla-bıyığıyla uğraşılmaması gerektiğini söyledi.

Bakan Çelik, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörlüğü’ne giderek Rektör Zehra Seyfikli ile bir araya geldi. Basına açık yapılan söyleşide Bakan Hüseyin Çelik, burada üniversite ile ilgili bilgiler aldı. Çelik, ülkenin yirmi milyona yakın öğrenciye sahip olduğunu belirterek yeni üniversitelerin açılmasını beklediklerini temenni etti.

Bakan Çelik, basın mensuplarının GOP Üniversitesi çıkışında son günlerin konusu olan başörtüsü ve katsayı meselesine yönelik sorulara cevap verdi.

Çelik, başörtüsü konusunda şunları söyledi: ’’Bir öğretmenin okula giderken hangi kıyafetle okula gideceği bellidir. Ancak öğretmen hafta sonu pikniğe gittiği zaman o kıyafeti giymek zorunda değildir. Bir öğretmenimiz blue jeans giydi diye efendim öğrencim beni sokakta böyle görürse e bu olmaz gibi bir yaklaşım içerisinde olunamaz. Bir kasabın kasap dükkânındaki kıyafeti ile evdeki çoluk çocuğu arasındaki kıyafeti ve bir düğüne giderken giydiği kıyafet aynı şey değildir. Doktorun hastanede giydiği kıyafetle normal hayatında kıyafeti aynı değildir, olmak zorunda da değildir. İnsanları tek tip kıyafet giymeğe zorlamak kabul edilebilir değildir. Demokratik olarak hukuk sistemi içerisinde bir hak değildir. Biz çok fazla insanların giyimiyle-kuşamıyla, saçıyla-sakalıyla-bıyığıyla uğraşmayalım’’

Çelik, katsayı konusuyla ilgili olarak şu şekilde konuştu: ’’0,08-0,24 katsayısı ile ilgili alınmış olan karar yanlıştır. Bu konu Anadolu Öğretmen Liseleri ile ilgili olarak gündeme geldi. Sanırım itirazda Anadolu Öğretmen Liseleri tarafından yapıldı. Biz çekirdekten daha ilk öğretimi bitirmiş olan öğrencileri Anadolu Öğretmen Liseleri’ne alarak daha kaliteli motivasyonu açısından bu işe ruhen hazır öğretmenler yetiştirmek istiyoruz. Yüksek öğretim kurumlarına öğrencilerinin gitmesini istiyoruz. Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumunu tercih eden öğrencilere ciddi burslar veriyoruz. YÖK tarafından alınmış karar yanlış bir karardır. Anadolu öğretmen liselerinin varlığını hiçe sayan ve onları adeta anlamsız hale getiren bir karardır. Bence bu düzeltme isabetli olmuştur. Böylelikle öğretmen kalitesinin artması için eskiden var olan bu fırsat tekrar iade edilmiştir. Hayırlı bir karar olarak görüyorum. Alınan bu karar Anadolu öğretmen lisesi camiasını sevindirmiştir. Bu karar diğer meslek liseleri için emsal teşkil edecek bir karardır.”

Bakan Çelik, Öğretmen Evi’nde basına açıklamalarda bulundu. Hüseyin Çelik, ’’Tokat vilayetimiz eğitim açısından Türkiye’nin birçok vilayetinden daha iyi durumdadır. Tokat gerek fiziki alt yapı açısından gerekse personel durumu ve teknolojik alt yapı bakımından iyi durumdadır. Bulunduğumuz süre içerisinde Tokat’ta beni üzen bir durumla karşılaşmadım. Fiziki alt yapıda bazı ilçelerimizde derslik sıkıntısı olduğu tespit edildi. Bununla ilgili notlarımızı aldık. Nerelerde ne yapılması gerekiyor, nerelerde ilköğretim okulları, nerelerde okul öncesi eğitim ile ilgili okullar veya orta öğretim ile ilgili okullar yapılması gerekiyor hepsinin notlarını alındı.” diye konuştu.