‘İyi ve kötü darbe vardır’ diyen Tarık Akan’a tepki

Samsun’da, ’İyi ve kötü darbe vardır’ diyen Tarık Akan’a üniversite öğrencilerinin bir kısmı tepki gösterdi.Tarık Akan, 19 Mayıs Üniversitesi’nin davetlisi olarak Samsun’a geldi.

OMÜ Kongre ve Kültür Merkezi’ne giremeyen öğrenciler için dışarıda görüntü sistemi kuruldu. Çalışmaları hakkında bilgi veren Akan, ”Ben orduyu çok seviyorum. Ama 1980 ordusunu değil. 80’den önceki bütün işler Manisa’daki ressamın bir lafı ile ülkede istediğini yapılabilsin diye yapıldı. Her iki taraf da 80 öncesinde kandırıldı. Şimdi de kalkmış yanlış yanlış konuşuyor. Ben 12 Eylül Darbesi’ne karşıyım ama bir 28 Şubat’ın bir 1960 darbesinin arkasındayım. Bakın iyi darbeler vardır kötü darbeler vardır. İktidarlar icraat için vardır ama devletin dışına çıkarlar ise o zaman gereken yapılır.” dedi.

Akan, öğrencilerden doğmalara kabullenen değil soruşturan kişiler olmalarını istedi. Ardından soru cevap kısmına geçildi. Bu bölümde bir erkek öğrenci Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) 12 Eylül Darbesi’nden sonra kurulduğunu hatırlatarak sorgulayıcı olduklarında haklarında soruşturma açıldığını belirtti. Bir kız öğrenci de ”Bir sanatçı olarak sizden daha farklı bir duyarlılık beklerdim. İnsanlara yapılan haksızlığa karşı tek tavrının olmasını beklerdim. Darbeleri iyi kötü diye ayırmayı beğendiğim bir sanatçı olarak size yakıştıramadım.” diye konuştu.

Akan’ın konuşmaları da öğrencilerin soruları da kongre salonunu dolduranların bir kısmı tarafından alkışlandı.