‘Kırsal kesime hiçbu kadar kaynak aktarılmamıştır’

Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Van’a 2006 yılı için Köy Alt Yapısına Destek Projesi (KÖYDES) Kapsamında 43 milyon YTL kaynak ayrıldığını belirterek, Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümetin kırsal kesime bu kadar kaynak aktarmadığını söyledi.

İl Özel İdaresi sosyal tesislerinde verilen yemeğe; İl Genel Meclisi Başkanı Mekki Arvas, Gürpınar Kaymakamı M. Ali Özkan ve meclis üyeleri katıldı. Yemek sonrasında Vali Tanılır, Van Valiliği İl Mahalli İdareler bünyesindeki KÖYDES kapsamında 2006 yılında gerçekleştirilmesi planlanan projeleri anlattı.

İl Özel İdarelerinin kendi yatırım programları ve bütçeleri çerçevesinde yaptığı yatırımlara ilaveten geçen yıldan itibaren İçişleri Bakanlığı’nın proje başlattığını hatırlatan Tanılır, bu proje kapsamında bütün Türkiye’de köy altyapısına önemli destek sağlanacağını vurguladı. Geçen yıl başlatılan ve kısa bir dönem olması sebebiyle desteğin çok az olduğunu, ancak bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgilenmesi sebebiyle ciddi kaynaklar aktarıldığını kaydetti.

Tanılır, ülke geneli düşünüldüğünde de Cumhuriyet tarihindeki hiçbir hükümetin kırsal kesime bu kadar kaynak aktarmadığına dikkat çekti. Van’a 2006 yılı için toplam 43 milyon 250 bin YTL kaynak ayrıldığını da kaydeden Tanılır, kaynağın Yüksek Planlama Kurulu kararı ile ayrıldığını ifade etti. Bu kaynağın kullanılması ile ilgili ilkelerde yine Yüksek Planlama Kurulu kararı ile tespit edilmiş ve Resmi Gazete’de de yayınlandığını ifade eden Vali Tanılır, bu kaynağı tamamen katılımcı bir yöntemle kullandıklarını kaydetti.

Kaynağın ihtiyaçlara göre ilçelere dağılımının, valinin başkanlığında bir komisyon tarafından yapıldığını belirten Vali Tanılır, ”Bu komisyona il özel idaresi genel sekreteri, il genel meclis başkanı, ilçe kaymakamları üyedir. 1 ve 9 Mart tarihlerinde iki toplantı yapıldı. Yapılan toplantılarda yatırımlar ilçelere tevzi edildi. Bunların kullanımı da aynı katılımcı yöntemle yapılmaktadır. Bu kaynaklar yine Sayın Başbakanımızın direktifiyle artık Köylere Hizmet Götürme Birlikleriyle harcanmaktadır. Gelen kaynaklar birliklere aktarılmakta, birlikler program dahilinde bunları harcamaktadırlar. Birliklerin de meclisi kaymakamın başkanlığında o ilçede bulunan bütün köy muhtarları ve o ilçenin il genel meclisinden oluşmaktadır. O ilçeye yapılan tüm harcamalar bu meclisin imzasıyla ve kararıyla yapılmaktadır. Bunların imzası olmadan hiçbir harcama yapılmamaktadır. Burada da katılımcı model esas alınmıştır” diye konuştu.

Vali Mehmet Niyazı Tanılır, 2006 yılında KÖYDES kapsamında 255 adet proje uygulanacağını aktararak, projelerin kapsamı ile ilgili şunları söyledi: ”Bunlardan 90’ı köy yolları, 130’u şebekeli ve çeşmeli köy içme suları, 32’si toprak ve küçük su kaynaklarını geliştirme ve 2’si de köy kanalizasyonu projesidir. Köy yollarında 90 kilometre birinci kat asfalt, 76 kilometre ikinci kat asfalt, 226 kilometre stabilize ve onarım, 15 ise sanat yapıları (köprü ve menfez) yapılacak.”