‘Müstehcen fıkra’ skandalı

Rauf Denktaş'ın katıldığı Kıbrıs panelinde 'müstehcen fıkra' skandalı yaşandı.

Cumhuriyet Gazetesi Okur Kulübü’nün (CUMOK) düzenlediği ”Et Tırnaktan Ayrılmaz, Dünden Bugüne Yavru Vatan Kıbrıs” konulu panelde sunuculuk yapan CUMOK İzmir İl Temsilcisi Demet Günoğlu’nun, anlattığı ”Ağanın Hayratı” adlı müstehcen fıkrayı Kıbrıs meselesi ve hükümetle ilişiklendirmesi tepkilere neden oldu.
Rauf Denktaş’ın yanı sıra Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkanı Mümtaz Soysal ve Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Tülay Özüerman ve çok sayıda davetlinin katıldığı panelde soğuk havanın esmesine neden olan fıkrayı anlatan Demet Günoğlu, fıkrayı, hükümetin son 3,5 yılda Kıbrıs konusunda verdiğini iddia ettiği tavizleri çok iyi ortaya koyduğu için anlattığını söyledi.

Fıkranın “ironiyi ve kara mizahı barındırdığını” söyleyen Günoğlu, ”Denktaş için çok uygun bir fıkraydı. Çünkü o da kahkalarla güldü ve onayladı.” dedi. Fıkrayı anlatmadan önce 18 yaşından küçüklerin salon dışına çıkmasını isteyen Günoğlu, daha sonra fıkrayı anlattı.

Hacettepe Ekonomi Bölümü mezunu olan ve ODTÜ’te ekonomi üzerine master yapan 43 yaşındaki Günoğlu, fırkayı bilinçaltında yazdığını ve çok uygun bir fıkra olduğunu kaydetti. Günoğlu, ”Özellikle anlatmayı tercih ettim. Çünkü tam da günün anlam ve önemini anlatan bir fıkradır. Hatta ben o fıkranın son 3,5 yılın Türkiye’nin vermiş olduğu bütün tavizleri ‘verelim kurtulalım, verelim gitsin, çözüm çözümsüzlük değildir’ deyip, arkasına verme fiilini ekleyenlerin durumunu çok iyi anlattığını düşünüyorum. Nedeni kendi içinde saklıdır. Ben uyarımı da yaptım. Çünkü Kıbrıs ‘Ağanın hayratı’ değil.” diye kendisini savundu.