‘Odamdan Kur’an’ımı alan geri getirsin’

CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu’nun TBMM Halkla İlişkiler binasındaki makam odasında bulunan Kur’an-ı Kerim kayboldu.

Aynı zamanda bir hekim olan Tandoğdu, şubat ayı boyunca seçim bölgesi Ordu’nun ilçe ve beldelerinde ücretsiz sağlık hizmeti verdi. Ankara’ya döndüğünde ise talihsiz olayla karşılaştı. “Her cuma Kur’an okurum.” diyen Tandoğdu, geçen hafta cuma namazına gitmeden önce de Kur’an okumak istediğini; ancak makam odasındaki kutsal kitabı bulamadığını anlattı. Danışmanı ve sekreteriyle odanın her yerini aradıklarını; hatta diğer vekillere bile sorduklarını söyleyen Tandoğdu, “Ne yazık ki Kur’an-ı Kerim’i bulamadık. Bu olaya bir anlam veremedim.” dedi. Olayı TBMM yönetimine de haber verdiklerini söyleyen Tandoğdu, “Bir polis memuru geldi. Kur’an’ın maddî değerini sordu. Ben maddî olarak bakmıyorum. Onun manevî değeri bizim için çok önemli.” diye konuştu. 1996’da hacca giderken Diyanet’in hediye ettiği Kur’an’ı yanından ayırmadığını vurgulayan Tandoğdu, olayı ‘hırsızlık’ olarak nitelemek istemediğini de belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca basılan Kur’an-ı Kerim’in mealini sık sık okuduğunu söyleyen Tandoğdu, kendisini ziyaret eden AK Partili milletvekilleri ve bazı seçmenlere de zaman zaman meal okuduğunu kaydetti.

TBMM ana bina içinde bulunan ve milletvekillerinin namaz kıldığı mescitte de ayakkabı hırsızlığı yaşanıyor. Bir süre önce AK Parti Siirt Milletvekili Öner Ergenç ve Karaman Milletvekili Yüksel Çavuşoğlu’nun ayakkabıları çalınmıştı. İki vekil mescitteki ayakkabılığın yanına yazı asarak ayakkabılarını alanların geri getirmesini istemişti. Parlamento muhabirlerinin görev yaptığı basın koridorunda da zaman zaman hırsızlık olayları yaşanıyor.