‘Sayın Cumhurbaşkanı’na bay-pass yapılacak’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KKTC Cumhurbaşkanı Mehtem Ali Talat’ın kalbindeki bir damarda daralmanın tespit edildiğini ve bay-pass yapılacağını söyledi.

Eşref Vaiz, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın 26 Şubat 2006 pazar günü hastanesinde kalp tetkikleri yapıldığını ve yapılan talyum testi sonucu Talat’ın kalbine anjiyo yapılmasına karar verildiğini ifade etti. Bakan Vaiz, ”Anjiyoyu yapan Prof. Dr. Vedat Aytekin, anjiyo sonucunda ana damarda bir daralma tespit etti. Daralmanın konumu itibariyle balon ve stend ile açılımayacağına karar verildi. Vedat Aytekin, Cerrahpaşa Kadiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vural Alivural, Prof. Dr. Rasim Enar, Prof. Dr. Zeki Öngen, KKTC’den Dr. Gülgün Vaiz, Florence Nightingale Hastanesi’nden Prof. Dr. Cahit Bakay ve yine aynı hastaneden Doç. Dr. Belhan Akpınar’dan oluşan bir kurul, Cumhurbaşkanı’na bay-pass yapılmasını uygun gördü. Daha sonra aynı kurul, yapılan kolsültasyonlarda bugün saat 13:30 sıralarında ameliyatın Florance Nightingale Hastanesi’nde yapılmasına karar verdi. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ameliyat öncesi tetkikler sırasındaki genel durumu çok iyi olmakla birlikte, daralmanın ciddi boyutta olması olası bir enfaktüs riski taşıması dikkate alınarak ameliyata alınmasına karar verildi. Sayın Cumhurbaşkanı operasyonun özellikle Türkiye’de yapılmasına karar vermiştir. Bu karar kendilerinin ve ailesinin kararıdır.” diye konuştu.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mehmet Ali Talat’ın eşi Oya Talat da, Cumhurbaşkanı Talat’ın rutin kontrolleri yapılırken ortaya çıkan rahatsızlığı ile ilgili hazır Türkiye’de iken müdahale edilmesine karar verdiklerini söyledi. Oya Talat, ”Ameliyatın Türkiye’de yapılmasını teknik anlamda iyi şartlar bulunduğu için istedik. Cumhurbaşkanı’nın morali çok iyi . Kalpte bir bozukluk yok. Tıkalı olan damar değiştirilecek. Haliyle biraz endişeliyim. Ama iyi olacağına inanıyorum.” dedi.