‘Siyasetçinin varlık sebebi darbeyi önlemektir’

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ’Orduya Darbe Yapılıyor’ özlerini eleştirdi ve ’darbe’ sözünün hiçbir siyasinin ağzına yakışmadığını söyledi.

Bilecik Öğretmenevi’nde partililerle bir araya gelen Ağar, Şemdinli olaylarına değinerek sonucu beklemek gerektiğini ve Türkiye’de hukukun ve demokrasinin hakim olacağını belirtti. Her şeyin demokrasi ve hukuk kuralları içinde çözülmesi gerektiğine işaret eden Ağar; ’Türkiyede herşey temel hukuk kuralları ve demokrasi içerisinde çözüme kavuşacaktır. Türkiye’nin temel gücü budur. Bu gücün dışında hiçbir dayanağı yoktur” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ’orduya karşı bir darbe girişimi vardı bunu deşifre ettik” sözlerinin sorulması üzerine ise Mehmet Ağar şunları söyledi: ”Türkiye’de bir siyasetçiye yakıştırılmayacak yegane bir söz varsa oda darbedir. Darbe lafı ile Türkiye’de hiç kimse siyaset yapamaz. Türkiye’de siyasetçinin varlığının sebebi, demokrasi dışı gelişmeleri, darbeyi önlemektir. Bu kelimeyi ağza bile almanın siyasetle bağdaşır bir yönünü göremiyorum. DYP’nin bakışı; demokrasi

ve hukuktur. Başkası da olamaz”

Van Cumhuriyet Başsavcısı hakkında soruşturma açılmasının yargıya müdahele olup olmadığı sorusuna cevap veren Ağar; ”Olay bir gizlilik içinde yürütülüyor, öncesi var mıdır yok mudur bilmiyorum. Bence bu soruşturma sürecinin sonu beklense daha iyi olur” dedi.

Memura verilmesi düşünülen zamlarını da değerlendiren Ağar, kimisine verilip kimisine verilmemesinin doğru olmadığını, bunların ciddi bir kamu reformu ile aşılması gerektiğini belirtti.

Hükümeti de eleştiren Ağar, hükümetin 3Y dedikleri, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla iktidara geldiğini, ancak yine bu 3Y’deki başarısızlıkları nedeniyle iktidardan gideceklerini söyledi. Ekonomide sadece Kemal Derviş’in politikalarının sürdürüldüğünü, yaşanan ekeonomik sıkıntıların boyutunun her geçen gün arttığını kaydeden Ağar, anket sonuçlarının yanıltıcı olduğunu belirtti ve ”Eğer bu anketler doğruysa ve hükümet bu anketlere güveniyorsa seçim kararı alsın” diye konuştu.