‘Tabiat varlıkları çevre ve orman bakanlığının’

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bakanlık olarak sadece kültür ile ilgileneceklerini söyledi.

Bir dizi açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Sivas’a gelen Bakan Koç, Bölge Trafik Müdürlüğü önünde karşılandı. Vali Dr. Hasan Canpolat’ı makamında ziyaret eden Koç, yeni restore edilen Sivas Valiliği binasını çok beğendi.

Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Koç, 35 yıl önce Koyulhisar ilçesinde kaymakamlık yaptığı dönemi hatırlattı. Koç, deftere uzun bir süreden sonra Sivas’a gelmekten dolayı mutluluk duyduğunu yazdı.

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Koç, tabiat varlıklarını koruma işinin kendi bakanlığından alınarak Çevre ve Orman Bakanlığı’na verilmesi gerektiğini söyledi. Kendi bakanlığının sadece kültürel değerlerle ilgileneceğini vurgulayan Koç, ”Tabiat varlıklarını bu işin uzmanı, çevre ve orman uzmanı olan Çevre ve Orman Bakanlığı’na bırakacağız. Bu yönde kanun hazırlıkları tamamlandı Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Tabiat varlıklarının yanı sıra kütüphaneleri de özel idare ve belediyelere devredeceklerini açıklayan Bakan Koç, ”Sadece el yazması tarihi eserlerin muhafaza edildiği kütüphaneler bizde kalacak. Aşağı yukarı bu sayı 10-15 tane kütüphane ediyor. Türkiye çok büyük bir ülke olduğu için herşeyiyle merkezden yönetilmesi mümkün olmuyor.” dedi.

Türkiye’deki 80’i aşkın üniversitede 19 arkeoloji bölümü bulunduğunu belirten Bakan Koç, bu sayede kendi hazinelerimizi kendi bilim adamlarımızın araştıracağını vurguladı. Koç şunları söyledi: ”Ülkemizin imkan ve kaynaklarını başkaları değil, kendi ilim adamlarımız kullanacak. Bundan sonra onlar kazılara başlayacaklar. Bu toprakların altındaki 2 bin 600 tane höyüğü, konservasyonunu ve restorasyonunu dikkate alarak kazılara başlayacağız. Türkiye’de hergün yeni bir Efes çıkıyor. Mesela Hiarapolis’in 3-4 kilometre ötesinde yeni bir şehir buldu ilim adamlarımız. O şehir Hiarapolis’ten daha büyük.”

Türkiye’nin kervansaraylar ülkesi olduğuna dikkat çeken Bakan Koç, buraların butik oteller yapılması için çalışma yapılacağını belirtti. ”Kervansaraylarımızı butik oteller haline çevirmek için herşey hazır.” diyen Koç, şunları söyledi: ”Butik oteller turizimde yeni bir anlayıştır. Onları Türkiye’de yapacak altyapı vardır. Adana, Osmaniye, Maraş üçgeninde akıl almaz güzellikte kalelerimiz var. Bu kalelerimizi de onarıp içinde konaklama tesisleri kurarak orayı da ihya etmek istiyoruz.”

Bakan Koç, ’’(Benim insanım da yabancı turistler kadar güzelliklerimizi kullanma hakkına sahiptir) sloganıyla bir kampanya başlatacaklarını kaydetti. Bütün dünyada turizmin önce yerli turizm olarak başladığını belirten Koç, ”İnşallah bu seneden itibaren bütün insanlarımız bu imkanlardan faydalanmış olacak.” dedi.

Bakan koç, otobüs taşımacılığı yapan firmalara seslendi. Hava taşımacılığının çok geliştiğini hatırlatan Koç, ”Hava taşımacılığı bu kadar geliştikten sonra karayolu ile otobüs taşımacılığının istikbali yoktur. Otobüs işletmecileri kılık değiştirmeli. Bunları kendilerine söyledim ama benim sözlerime iltifat etmediler. Türkiye karayollarının üzerinde 20 bini aşkın otobüs gidiyor. Bunlar artık gidemezler. Çünkü Kars’tan İstanbul’a 20 saatte gidiyor 500 milyarlık güzelim otobüsler. Yolcuyu ise 50 YTL’ye taşıyorlar. Uçak da 80 YTL’ye 1 buçuk saatte gidiyor. Yani 1 saat 30 dakikada gitmek varken 20 saate kimse binemez. Ama bunlar milli servet. Bunlar da turizmin hizmetine girecek. Herkes kendi bölgelerinde işte şimdiye kadar hep seyahat ettiriyorlardı. Şimdi turizm seyahat şirketleri turizme de girecekler.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Bakan Koç, şehir hakkında Vali Canpolat’tan brifing aldı. Canpolat, Bakan’a Sivas’ın kültürel tarihini anlatan kitaplardan oluşan çeşitli hediyeler verdi.