‘Türbanın finansla ilgisi yok’

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Merkez Bankası politikalarının kişilere göre değişeceğine inanmadığını söyledi.

Erdem Başçı’nın Merkez Bankası Başkan vekilliğine atanmasıyla soruları cevaplayan Özince, bu tartışmaların finans sektörü için gerekli olmadığına inandığını söyledi. Başçı’nın eşi ya da yakınlarıyla ilgili değerlendirmeleri mesleki açıdan doğru bulmadığını vurgulayan Ersin Özince, ’’Başçı’yı tanıyorum, uzun zamandır Merkez Bankası’nda çalışıyor. Çok değerli olduğu için bu görevdeydi. Merkez Bankası politikaları kişilerle değişmez ancak kadroların istikrarını koruması gerekir diye düşünüyorum.’’ şeklinde konuştu.

Özince, bankacılık sektöründeki yabancı sermayeyle ilgili bir soruya karşılık ise bunun bir risk olmadığını belirterek, ’’Yabancı sermayeye karşı milli sermaye söylemi varsa alenen ortaya konulmalıdır. Belli bir orana kadar yabancı sermaye olsun, bu orandan sonra olmasın diye bir şey olmaz.’’ diye cevap verdi.

Türkiye’de tüketici kredileri açısından hiç bu kadar uygun bir dönem olmadığını da ifade eden İş Bankası Genel Müdürü, faizlerin daha fazla düşmesi halinde ise sürümden kazanacaklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleri konusuna da değinen Ersin Özince, CHP’nin hakim ortak olmadığını, sadece yönetimde temsil edildiğini söyledi. Atatürk’ün el yazısıyla yazarak bu hisseleri bıraktığını söyleyen Özince, ”Bu hisselerde sadece CHP’nin değil, diğer iştirakçilerin de payı var. Yargı süreci de devam ediyor.” dedi.

Özince, basın toplantısı sonrası iş dünyasındaki müşterilerine bir kokteyl verdi. Kokteyle çok sayıda işadamının yanısıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı.