‘Türk insanı çok sıcak’

Sarıyer Belediyesi’nin davetlisi olarak 23 Nisan şenliklerine katılmak üzere Malatya’ya gelen Filipinli öğrenciler Malatya’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Vali Halil İbrahim Daşöz, 23 Nisan’ın dünya çocuklarının tek bayramı olduğunu belirterek, ”Çocuklar ve onların düşünceleri gerçekten çok güzel. Tüm dünya çocukları aynı dili konuşuyor. Dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu şey sevgidir. Bu da çocuklarda fazlasıyla var. Biz sizleri Malatya’da ağırlamaktan son derece memnunuz. Umarım güzel bir gezi olur.” dedi.

İngilizce Öğretmeni Mr. Arnel Bartelemo ise Türkiye’de kendilerine gösterilen ilgiden ve misafirperveklikten çok etkilendiklerini belirterek, ”Filipinler’de Hristiyan-Müslüman ayrımı yapılıyordu. Okullar bu şekilde eğitim veriyordu. Ama açılan Türk okullarında herkes birlik içerisinde inancı ne olursa olsun en kaliteli eğitimden istifade edebiliyor.” şeklinde konuştu.

Türk insanının çok sıcak olduğunu ve hemen kaynaştığını ifade eden Bartelemo, ”Türkiye’de şu kısa süreli ziyaretimden ben ve öğrencilerim çok etkilendik. Burdan ayrılınca Türkiye’de yaşadıklarımızı herkese anlatacağız.” dedi.

Filipinli öğrenciler ise kendi ülkelerinde bir üst düzey yönetici ile muhatap olmalarının mümkün olmadığının altını çizip, şunları söyledi: ”Sizin ülkenizde yöneticiler bizi kabul ediyor. Bizimle sohbet ediyor. Bize ilgi gösteriyor, hediyeler veriyor. Bizim hiç alışık olmadığımız şeyler bunlar. Filipinlerde çok büyük sınıf farklılıkları var. Ama burada herkes kardeşçe yaklaşıyor. Bu da bizi çok mutlu etti ve etkiledi.”

Filipinli çocuklar ayrıca 91 Bin Dev Öğrenci Projesi kapsamında satılan karpostallardan da alarak yapılacak olan okullara katkı sağladı.