‘Türkiye fırsatlar ülkesidir’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektörün ülkesine inandığı için Türkiye'nin şu anda dünyadaki sayılı fırsatlar ülkesinden biri olduğunu söyledi.

Oda olarak sürekli “Ekonomiyi karıştıracak söylemlerden, eylemlerden uzak duralım” şeklinde çağrıda bulunduklarını anlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yürüyen bir ekonomi programı varken seçim ekonomisine girmenin ülkenin hayrına olmayacağına belirtti.
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni binasının açılışı töreni için Zonguldak’a gelen Hisarcıklıoğlu, Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen’i makamında ziyaret etti. Buradaki kısa görüşmenin ardından Vali Erkmen’in Hisarcıklıoğlu’na dünyaca ünlü Devrek bastonu hediye edişi sırasında “Bunu kullanmanız için değil, süs için hediye ediyoruz” sözü herkesi güldürdü.

Daha sonra Atatürk Kültür Merkezi’nde “TOBB Zonguldak İli Müşterek Oda Toplantısı” öncesi basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ”Türkiye’de işsizlik sorununun çözülebilmesi için büyüme rakamlarının yüzde 7’nin üzerinde hedeflenmesi lazım” dedi.

Bugün açıklanan büyüme rakamlarını nasıl değerlendirdiği yönündeki bir soru üzerine şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisinin stabilite içinde olması umut göstergesidir. TOBB olarak ekonomiye karıştıracak eylem ve söylemlerden hepimiz uzak duralım. Bunun ters tepkisi bize yansıyor. Ekonomideki 3 aylık rakamlar yüzde 5’in üzerindedir. Ancak, biz yüzde 7’nin üzerini hedeflemekteyiz. Türkiye’de işsizlik sorununun çözülebilmesi için büyüme rakamlarının yüzde 7’nin üzerinde hedeflenmesi lazım. Bu çerçevede, rakamları memnuniyetle karşılıyoruz. Yalnız ikinci çeyrekte açıklanacak rakamlar bizi üzmesin. Üçüncü çeyrekte de düşük olabilir. Ama ondan sonra ülkemiz yukarıya doğru ivmesini gösterir.”

Seçimlerin zamanında yapılmasından yana olduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye bir fırsatlar ülkesidir. Doğu ile Batının, Kuzey ile Güney arasında tam merkezi konumundadır. Müthiş müteşebbis güç mevcut. Bizim doğal kaynağımız yok. En büyük artımızı müteşebbis oluşturuyor. Bu fırsatı iyi değerlendirerek ıskalamazsak Türkiye’nin önü açılır. Ülkemizin koymuş olduğu hedefe çok hızlı ulaşacağına inanıyorum. Dünyadaki en gelişmiş 10 ülke arasına girmeliyiz. Böylece, yoksulluk da bitecektir. Bugün yürüyen bir ekonomik istikrar programı var. Bu programın selametle devam edebilmesi için zamanında seçim olması lazım. Bir seçim stresine girip seçim ekonomisine girmek Türkiye’nin hayrına olmaz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili soruları da yanıtlayan Hisracıklıoğlu, “Demokrasi diyor ki Cumhurbaşkanının Meclis seçer. O halde 550 milletvekilimiz var. Bu çerçevede seçileceğini herkesin kabullenmesi lazım. Başka türlü bir yol aranmaması lazım” diye konuştu.

KAMUDA GÖREV ALMAYI DÜŞÜNMÜYORUM

Hisarcıklıoğlu, “Siyasete girecek misiniz?” şeklindeki soruya ise şöyle cevap verdi: “Türkiye’de 1 milyon 200 bin tüccar ve sanayici var. Bunların temsili anlamdaki en üst makamı TOBB başkanlığıdır. Bu görevi yapmakta mutluyum ve huzurluyum. Eğer Türkiye’ye hizmet edilecekse bu makamla da hizmet edilebilir. Bunun manevi huzuru var benim içimde. Onun dışında kamuda görev almayı düşünmüyorum. 2009’a kadar TOBB’un başkanlığına seçildim. Ondan sonra bir defa daha seçilme hakkım var kanunen. Ondan sonra bitiyor. İşadamıyız biz, işimizin başına dönmeliyiz. Doğrusu budur”

Hisarcıklıoğlu, daha sonra Zonguldak TSO binasının açılışını yaptı.