‘Vietnam’da Hakan Şükür’ü tanıyorlar’

Türk-Vietnam İş Konseyi kurulduktan sonra ilk toplantısını İstanbul’da yaptı. Konseyin kuruluşunda büyük çaba sarfeden Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da düzenlenen akşam yemeğine katılarak bir konuşma yaptı.

Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) bünyesinde geçtiğimiz sene Ali Coşkun’un girişimleriyle kurulan Türk-Vietnam İş Konseyi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Polat Renaissance Otel’de düzenlenen akşam yemeğine Ali Coşkun, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Vietnam’ın Türkiye Büyükelçisi H.E. Nguyen Sy Xung, Türk-Vietnam İş Konseyi Başkanı Muzaffer Arslan, PASİAD Başkanı Hüseyin Akmermer ile çok sayıda işadamı katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Türk-Vietnam İş Konseyi Başkanı Muzaffer Arslan, yakın bir zamanda gittiği Vietnam’da büyük bir iş potansiyeli olduğunu keşfettiğini dile getirdi. İki ülkenin birbirini tanımadığını anlatan Arslan, Vietnam’da başından geçen bir olayı nakletti.

Bindiği bir taksinin şoförüne Türkiye’yi anlatmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını anlatan Arslan, bu ülkedekilerin Türkiye hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığını kaydetti. Taksi şoförüne Galatsaray’dan bahsettiğini anlatan Arslan, ”Tam Galatasaray dediğim sırada bana ’Hakan Şükür’ dedi. Şaşırdım. Sonra teybine İbrahim Tatlıses’in kasedini koydu. Şaşkınlığım daha da arttı.” diye konuştu.

Türkiye’nin tanıtımına her kimin iğne ucu kadar katkı sağlıyorsa başının üzerine yeri olduğunu dillendiren Arslan, ”Teşekkürler Hakan Şükür, teşekkürler Galatasaray, teşekkürler İbrahim Tatlıses.” dedi.

Bakan Coşkun da, toplantıda Türk-Vietnam İş Konseyi’nin kuruluş çalışmalarından bahsetti. Türk işadamlarına bu ülkeyle ticari ilişkilerini geliştirmelerini tavisiye eden Bakan Coşkun, aksi durumda trenin kaçabileceğini belirtti. Coşkun, komünist yapıdan, devletçi anlayıştan sıyrılmaya çalışan Vietnam’ın çok büyük yatırım ve ticari potansiyele sahip olduğunu 80 milyon nüfusu ile büyük bir pazar teşkil ettiğini anlatar Türk girişimcileri harekete geçmeye çağırdı.

Vietnam Ankara Büyükelçisi Sy Xung ise, Türkiye’de ikamet eden ilk büyükelçinin kendisi olduğunu anlattı. Kurulan iş konseyinin önemine dikkat çeken Büyükelçi Xung, memnuniyetini dile getirdi. Xung, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olacağını belirterek, kendilerinin de Avrupa ile ilişkileri açısından Türkiye’nin büyük önem taşıdığına işaret etti.