‘Zapsu ilişkilerine açıklık getirsin’

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç: "Zapsu, ilişkilerine açıklık getirsin".

Haluk Koç, Türkiye’de kayıtdışı bir yönetim anlayışı olduğunu savunarak, ”Başbakan, Zapsu’yu görevde tutmaya devam edecek mi?” diye sordu.
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçtanoğlu ile birlikte TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Haluk Koç, iktidarın yönetim kadrolarının etkili bir bölümünün illegal yapılanmalar içinde olduğunu, yönetim yetersizliği ve aczi bulunduğunu ileri sürdü.

MASAK’ın, Bakanlar Kurulu’nun 30 Kasım 2001 tarihli kararıyla Yasin El Kadı’nın, çoğunluk hisselerine sahip olduğu şirketler hakkında Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanunun ve Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde inceleme başlattığını belirten Koç, müfettişin 2004 tarihli raporunda, ticari faaliyetten elde edilen yasal gelirlerin, çeşitli yollarla terörist organizasyonların eylemlerini finanse etmek için aktarıldığı, Caravan şirketinin 1997-2001 tarihleri arasındaki cirosunun 10 trilyon 656 milyar 63 milyon 690 bin lirasının ticari faaliyetlerden kaynaklanmadığının anlaşıldığını belirtti.

Bu kapsamda yürütülen çalışma sonucu, ilgili müfettişin hazırladığı 52 sayfalık rapordan pasajları da örnek veren Koç, Kemal Unakıtan’ın oluruyla olayın 10 gün içinde araştırılarak sonuçlandırılması yolunda “kanunsuz emir niteliğinde” talimat verildiğini kaydederek, “Peki bu ilişkilerin kaynağını ve sermaye birlikteliğini oluşturan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş’nin Yönetim Kurulu kimlerden oluşuyor? Bakıyoruz ilişkilerin odağında Zapsu ailesi, Mustafa Latif Topbaş, Korkut Özal, Mehmet Fatih Saraç. Bu gelişmeler karşısında herhalde kamuoyunun bilgilendirilmesini gerektiren ilişkiler yumağının bulunduğu açıktır” açıklamasında bulundu.