RTEÜ Rektörü Karaman casusluk iddialarını yalanladı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İngiliz öğretim görevlisi Wendy Mary Kasap'ın casusluk ve misyonerlik iddialarına cevap verdi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İngiliz öğretim görevlisi Wendy Mary Kasap’ın casusluk ve misyonerlik iddialarına cevap verdi. Karaman, Kasap’ın sözleşmesinin ‘casusluk veya misyonerlik yaptığı’ iddiasından dolayı değil, yabancı okutmana ihtiyaç kalmadığı için yenilenmediğini söyledi.

    İddialarının asılsız olduğunu belirten Rektör Karaman, “Wendy Mary Kasap, sözleşmesinin yenilenmemesini üniversitede casusluk yaptığı iddialarına bağlayarak kamuoyunu gereksiz yere meşgul ediyor. Bu iddialar kesinlikle asılsız. Yeni dönemde ilgili fakültelerimiz İngilizce okutman ihtiyacını kendileri karşılamak istiyor. İhtiyaç kalmadığı için de sözleşmesini uzatmadık.” dedi.

    Dün, RTEÜ’de okutman olarak görev yapan İngiliz vatandaşı Wend Mary Kasap, üniversite yönetiminin kendisinin casusluk yaptığını düşünerek görevine son verdiğini iddia etmişti. Üniversite kampüsü önündeki açıklamada, Wend Mary adına konuşan Türk eşi Adnan Kasap, eşinin casusluk yaptığı yönünde dedikodular çıkartıldığını ve buna üzüldüklerini ifade ederek, “Eşim, Karadeniz Teknik Üniversitesi kütüphanesinden arkeoloji alanında bir kitabın çevirisini yaparak üniversite matbaasında çoğaltıp dağıttı. Kitapla ilgili misyonerlik yaptığı iddia ediliyor. Keşke o kitabı buradaki akademisyenler İngilizce okuyup anlayabilseler.” demişti.

    Üniversite ise yabancı uyruklu öğretim elemanı olarak çalıştırılmaması yönünde bir karar aldıklarını, belirterek şu açıklamayı yapmıştı: “Söz konusu öğretim elemanını çalıştıramayacağımızı YÖK’e bildirdik ve ilişiğini kestik. Ardından mühendislik fakültemizde sözleşmeli yabancı uyruklu öğretim elemanı olarak çalıştırılması gündeme geldı. Bunu da YÖK’e bildirdik ve ‘olur’ üzerine eylül ayında kendisine yeni görev yerini yazı ile ilettik. Kendisi bu durumu kabul etmeyerek 1 Ocak 2013’den itibariyle ücret talep etti. Biz de sözleşme tarihleri dışında kalan sürede ödeme yapamayacağımızı ilettik.”