RTÜK ATV’den savunma istedi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Mehmet Ali Erbil'in canlı yayınlanan "Ya Şundadır Ya Bunda" programında bir vatandaşın pantolonunu indirmesi nedeniyle ATV'den savunma istedi.

Üst Kurul, söz konusu program nedeniyle ATV’den, RTÜK kanununda yer alan “Program hizmetlerinin bütün unsurlarının insan onuruna ve temel insan haklarına saygılı olması” hükmüne uyulmaması nedeniyle savunma istedi.

Savunma isteminde şöyle denildi: “İlgili kuruluşa adı geçen programın 1-3 Şubat 2006 tarihli bölümleri nedeniyle evvelce uyarı cezası verilmiş olması nedeniyle, bu kez program durdurma cezası söz konusu olduğundan, aynı kanunda yer alan ‘…Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını, bir ile on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Uyarı cezasını gerektiren haller dışındaki ihlâllerde ilgili tarafın savunması alınır’ hükmü doğrultusunda kuruluşun savunmasının alınmasına oy birliğiyle karar vermiştir.”

RTÜK, ATV’nin vereceği savunma sonucunda sözkonusu programın yayınlandığı gün ve saati göz önüne alarak ‘Ya Şundadır Ya Bunda’ adlı programın yerine yayınlanan programa durdurma cezası verebilecek.