RTÜK Başkanlığı’na Zahid Akman ikinci kez seçildi

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı'na Zahid Akman ikinci kez seçildi.

Üst Kurul, bugünkü toplantısında, 3984 Sayılı Yasanın 7’nci maddesi gereğince, 15 Temmuz 2007 tarihi itibarıyla iki yıllık Başkanlık süresi sona eren Zahid Akman ile Başkan Vekilliği süresi sona eden Dr. Vahap Darendeli’den boşalan Üst Kurul Başkanlığı ve Başkan Vekilliği için yeniden seçim yaptı.

29 Mayıs 2007 tarihinde RTÜK üyeliğine seçilen Hülya Alp ile diğer Kurul üyelerinin katıldığı toplantıda yapılan oylama sonucunda, Zahid Akman Üst Kurul Başkanlığına, Vahap Darendeli ise Üst Kurul Başkan Vekilliğine oy çokluğu ile ikinci kez seçildiler.

Edinilen bilgiye göre, CHP’li Üst Kurul üyeleri Zahid Akman’ın başkanlık süresinde yanlış uygulamalara imza attığını ileri sürerek, Başkan Vekilinin de AKP’li üyelerden biri olması sebebiyle oylamaya katılmayarak, toplantı salonunu terk ettiler.

Zahid Akman’ın görev süresinin dolması nedeniyle toplantıya Üst Kurul üyesi Vahap Darendeli başkanlık etti.

Yeniden Üst Kurul Başkanlığı ve Başkan Vekilliği görevlerine getirilen Zahid Akman ile Vahap Darendeli, 13 Temmuz 2005 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 6 yıllığına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeliğine seçilmiş, 15 Temmuz 2005 tarihinde ise Üst Kurulca seçimle Başkan ve Başkan Vekilliği görevlerine getirilmişlerdi.

Üst Kurul üyelerinin üçte birinin iki yılda bir yenileneceğine ilişkin hükmü gereğince, 14 Mayıs 2007 tarihinde yapılan ad çekimi sonucunda, 14 Temmuz 2007 tarihi itibarıyla görev süreleri sona erecek Üst Kurul Üyeleri Zahid Akman, Arif Merdol ve İlhan Yerlikaya olarak belirlenmişti. 29 Mayıs 2007 tarihinde TBMM Genel Kurulunda yapılan seçim sonucunda Zahid Akman ve İlhan Yerlikaya yeniden 6 yıllığına Üst Kurul Üyeliğine seçilmiş, söz konusu seçim sonucunda Hülya Alp de, ad çekme sonucunda görevi sona eren Arif Merdol’un yerine altı yıllığına Üst Kurul Üyeliğine getirilmişti.