RTÜK hassas bölgelere iniyor

RTÜK Başkanı Zahit Akman, 18 ay içerisinde faaliyete geçirilecek Sayısal Kayıt Analiz Arşiv Sistemi ile özellikle bazı hassas bölgelerde yapılan yayınlar konusunda denetim imkanına sahip olacaklarını açıkladı.

Projenin imza töreninde konuşan RTÜK Başkanı Zahit Akman, yayıncıların süreli yayın arşivlerini depolama ve saklama konusunda, Üst Kurul’un da denetim noktasında sıkıntı yaşadığını hatırlattı. SKAAS projesi ile 258 merkezde gerçekleşen radyo ve televizyon yayınlarının, RTÜK Üst Kurul merkezine transferinin gerçekleşeceğini, bu yayınların arşivlenip analizlerinin yapılacağını söyleyen Akman, “RTÜK böylece daha adil ve eşit bir denetim gerçekleştirecek” dedi.

Yerel kanalların ürettiği yayınların belirli bölgelerde kullanıldığını söyleyen Akman, “Kars’ta yapılan yayından Sinop’un haberi yoktu. Bu proje ile yayınları değerlendirme imkanı da bulacağız” diye konuştu. Akman, özellikle bazı hassas bölgelerde yapılan yayınlar konusunda da denetim imkanına sahip olacaklarını açıkladı.

Nüket Yetiş ise her projenin riskleri bulunduğunu ancak Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nün geçmişteki başarılarını düşünerek bu projeye gönül rızası ile imza attığını kaydetti.

Proje ile RTÜK’te uydu, kablo ve karasal ortamdan alınan 100 televizyon ve 100 radyo yayını ile yurt çapındaki 258 il ve ilçeden yayın yapan toplam 210 televizyon ve 860 radyo yayınının sayısal ortamda kayıt edilmesi arşivlenmesi izlenmesi ve analizi sağlanacak. Türkiye genelinde yayın yapan tüm radyo ve televizyonlar sistem sayesinde RTÜK merkezinde kesintisiz olarak kaydedileceğinde başta kişilik hakları başta olmak üzere tüm yayın ihlalleri ve bunlarla ilgili şikayetler hızlı ve sağlıklı bir şekilde değerlendirilecek. Böylece mağduriyetler önlenecek.