RTÜK’ten öldüren programlar için uyari

Televizyonlarda aile sorunlariyla ilgili programlarin ardindan cinayet ve intihar olaylarinin artmasi üzerine RTÜK, televizyonlari uyardi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan yapilan açiklamada, gerçek yasam öykülerinden yola çikilarak hazirlanan programlarin televizyon kanallarinda yayinlanmasiyla baglantili olarak meydana gelen adli olaylar, son günlerde bu tür programlara yönelik elestiriler ile programlarin kaldirilmasina yönelik taleplerin artmasina neden oldugu bildirildi. Açiklamada, bu programlarda kisisel yasam öykülerinin, aile dramlarinin genis kitlelerle paylasilmasinin bunlarin siradan olaylar gibi algilanmalarina, ve toplumda bu olaylara karsi kayitsizlik olusmasina yol açtigi belirtildi. Açiklamada, bu programlarda, sorunlara normal ve daha az incitici yollarla çözüm aranmasi yerine televizyon programi yoluyla çözüm aranmasina yönelik mesajlar verildigi, aile mahremiyetinin ihlal edilmesi ve sorunlu iliskilerin genel paylasima açilmasinin normal bir olay gibi gösterildigi ve bu tür yasam öyküleriyle topluma katilmanin özendirildigine de dikkat çekildi.
Açiklamada, son dönemde sözü edilen programlarla baglantili cinayet ve intihar olaylarindan da anlasildigi gibi, fiziki kisilik degerlerinin de ailevi sorunlarin gündeme getirilmesi yoluyla zarar gördügü vurgulandi.
Bu nedenle gerçek yasam öykülerinden yola çikilarak hazirlanan programlarin RTÜK’ün gündeminde oldugu ve titizlikle takip edildigi de vurgulanarak, “RTÜK’ün programlari yayindan önce denetlemesi mümkün olmadigi gibi programlari yayindan kaldirma yetkisi de bulunmamaktadir. Bununla birlikte 3984 sayili yasada belirlenen yayin ilkelerinin ihlal edilmesi nedeniyle sözkonusu programlari yayinlayan kuruluslara müeyyide uygulanmasina yönelik çok sayida Üst Kurul karari bulunmaktadir. Söz konusu programlarla ilgili olarak hazirlanan sayisiz izleme ve degerlendirme raporu Üst Kurulca ele alinmis ve bunlardan 39’u hakkinda 3984 sayili yasada belirtilen uyari, özür dileme, durdurma ve para cezasi gibi cezai islemler yapilmasi öngörülmüstür. Bu kararlarin bir kismiyla ilgili yargisal denetim sürmektedir” denildi.
RTÜK tarafindan, olaylar yasandiktan sonra ilgili yayin kuruluslarina uygulanacak yaptirimlarin, tek tek kisilerde ve toplumda olusacak tahribati önlemesinin mümkün olmadigi da belirtilerek, bu nedenle sosyal sorumluluk ve medya etigi açisindan, yayin kuruluslarinin, program yapimcilarinin ve bu süreçte rol alan herkesin duyarli olmasi, sorumlu ve özenli davranmasi, programlar hazirlanirken mutlama psikolojik, sosyolojik, egitimsel ve iletisim bilimsel alanlarda uzmanlik destegi alinmasi uyarisinda bulunuldu.