Ruh hastaları takı yaparak tedavi oluyor

Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde, hastaların tedavisine yönelik takı tasarım kursları başladı.

Hastane bahçesinde sergilenen takılar, hastane personelinin büyük beğenisini topladı. Manisa İl Sağlık Müdürü Ziya Tay da hayran kaldığı takılardan eşine hediye aldı. Sergiden elde edilen gelir, kursiyerler hastalerin ihtiyaçlarında kullanılacak.

Hastanede tedavi görev 20 psikiyatri hastası, servis sorumlusu hemşireler Semra Okumuş ve Ayşe Günay’ın yardımlarıyla başladıkları tasarım kursları sayesinde hem para kazanıyor hem tedavi oluyor.

Kısa sürede sergi açacak kadar eser ortaya çıkaran hastaların ürünleri görenleri hayrete düşürdü. İl Sağlık Müdürü Tay ve Başhekim Ahmet Ayer’in de takdiri toplayan sergideki takılar, özellikle hemşireler tarafından kapışıldı. Eserlerinin beğenilmesinden duydukları sevinç yüzlerinden okunan hastalar için bir de kokteyl verildi.

Servis sorumlusu hemşire Ayşe Günay, kursa 20 hastanın katıldığını söyledi. Kısa sürede takı yapmayı öğrendiklerini belirten Günay, bu sayede hastaların kendilerine güveninin geldiğini ifade etti.

Psikiyatri hastalarının takı işini severek yaptığını bildiren hemşire Semra Okumuş ise kursun psikoterapi açışından güzel bir uygulama olduğunu belirterek, “En azından bu işi yaparken diğer problemlerini unutabiliyorlar.” dedi.

Ruh sağlığı hastanesi olarak rehabilitasyon uygulamalarına A1 servisini hizmete açarak başladıklarını anlatan Başhekim Ayer de, “Erkek hastalarımız, hemşirelerin gözetiminde takı yapıyor. Birçok kişinin sandığı gibi buradaki hastalar, işe yaramayan ya da gözden çıkarılmış insanlar değil. Emek verildiğinde, fırsat sağlandığında onlar da bir şeyler üretebilir. Sergi bunun en güzel göstergesi.” şeklinde konuştu.

Sağlık Müdürü Ziya Tay ise tasarımları çok beğendiğini, birini eşine hediye olarak aldığını belirterek, “Bu iş aynı zamanda hastaların tedavisinin bir parçası. Eserlerin satılmasıyla hastalara gelir sağlanması da planlanıyor. Önümüzdeki günlerde şehiriçinde daha büyük bir sergi açmayı hedefliyoruz.” dedi.