Ruhat Mengi başörtüsü tepkisini ekrana taşıdı!

Başörtüsü yasağının en ateşli savunucularından Ruhat Mengi'den düşüncesiz davranış.

Başörtüsü yasağının en ateşli savunucularından Ruhat Mengi, televizyon programında sokakta dolaşan başörtülü kadınları ekrana getirince konuklarınca kınandı.

Star’da yayınlanan ‘Her Açıdan’ isimli programda Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Öktem, gazeteci Mehmet Altan ve sanatçı Oya Başar’ı ağırlayan Ruhat Mengi, başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla Türkiye’nin İran gibi olacağını savundu.

Bu tezini ispatlamak için de Üsküdar ve Fatih ilçelerinde sokakta dolaşan başörtülü kadınların görüntüsünü yayınladı.

Bu görüntüler program katılımcılarının tepkisine sebep oldu. Mengi’yi uyaran Niyazi Öktem, “Bunları niye ekrana getiriyorsunuz. Sokakta gezen iki insana tahammülünüz yok. Bu çok yanlış. Lütfen bu hareketlerle toplumu germeyin.” diye konuştu.

Sadece belli semtlerde yaşayan insanları göstererek Türkiye’nin geneli hakkında konuşulamayacağını söyleyen Mehmet Altan ise iddiaların inandırıcılıktan uzak olduğuna vurgu yaptı. Sanatçı Oya Başar’ın yaptığı esprilerle ortam yumuşamayınca Mengi reklâm arası verdi.

Aradan sonra konuşan Öktem, şunları kaydetti: “Türkiye’de laiklik oturdu. Türkiye’nin geleneğinde etnik kültürler İslam potası içinde erimiş. Anadolu’da İslam yorumu özgürlükçü, ilerici, demokrat ve insan haklarının yanındadır. Bu nedenle Malezya ve İran’ın Türkiye’yle tarihî ve sosyolojik benzerliği olamaz.”

Nergihan Çelen