Ruhlardan yardım istediler!

Endonezya’da teknolojik imkanlarla uçak enkazını bulamayan arama-kurtarma ekibi sonunda "ruhlar aleminden" yardım istedi.

AFP muhabirinin bildirdiğine göre, teknolojik imkanlarla uçak enkazını bulamayan arama-kurtarma ekibi, bugünkü çalışmalardan önce iki şamanın talimatıyla Macene köyünde “ortamı hazırlamak” amacıyla manda kurban etti.

Siti Salma ve Raupung adlı iki ünlü Şaman büyücüsünden destek isteyen arama ekibi, köylülerin ölmüş ataları ve ormanın ruhlarına dua etti. Macene bölgesi askeri yetkilisi Zekeriya, AFP muhabirine, “Yeni bir bölgeye girince ruhları selamlarız. Bundan muradımız, araştırmaya izin istemek” dedi.

Askeri yetkili, “Onca gelişmiş imkanlar kullanmamıza rağmen hiçbir şey bulamadık, görüyorsunuz… Şimdi de alternatif bir şey yapıyoruz” diye konuştu. Endonezya’da özellikle kırsal kesimlerde büyücülere sıkça başvuruluyor. Felaketler, genellikle mistik mesaj olarak algılanıyor. 102 kişi taşıyan Boeing 737 uçağı, hafta başında Cava adasından havalandıktan sonra kaybolmuştu.