Rum Başpiskoposu otel basarak müdürü görevden aldı

Rum Ordodoks Kilisesi Başpiskoposu II.

Rum Ordodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos otel bastı ve otel müdürünü zorla dışarı atarak müdürlüğü devralmaya çalıştı.

Larnaka’daki Sun Hall otelini işleten ve son dönemde bakımını da yapan firmanın sözleşmesinin bitmesine rağmen binayı terk etmeyi reddetmesi üzerine gerilim yaşandı. Bu durum karşısında Başpiskopos II. Hrisostomos beraberinde getirdikleri kişiler ile söz konusu oteli bastı ve Aqua Sol şirket müdürünü zorla dışarı atarak otel müdürlüğünü devralmaya çalıştı.

Otel binasının Başpiskoposluk mülkiyetinde olduğunu hatırlatan Rum Başpiskopos işletmeci şirketin sözleşmesinin bittiğini ve Rum Başpiskoposluğu’nun artık kendileriyle çalışmak istemediğini açıkladı.

Başpiskoposluğun olay sonrası otele kendi müdürünü atadığı öğrenilirken mevcut personelin ise işten çıkarılmayacağı bildirildi. Otel personelin maaşlarının da Rum Başpiskoposluk ve Diyanelyo Yetimhanesi tarafından ödeneceği ifade edildi.

Kilise’den otel binasını kiralayan ve işletme şirketi yetkilileri de yaptığı açıklamada II. Hrisostomos’un bu hareketini uygunsuz ve keyfi olarak niteledi. Kira sözleşmesindeki, kiralama süresinin otomatikman uzatılması maddesine dayanarak oteli işletmeye devam ettiklerini ve devam edeceklerini aktaran şirket yetkilileri, herhangi bir anlaşmazlık varsa bunun mahkemede çözülmesi gerektiğini açıkladı.