‘Rum kapıya dayandı’

KKTC'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin(AİHM) kararı uyarınca "iç hukuk" olarak gündeme gelebilecek "malların tazminat ve takasına ek olarak malın iadesi" yasasıyla oluşturulan Mal Tazmin Komisyonu çalışmaya başladı.

Tatlısu halkı gelen celpnamelerden huzursuz oldu.
Tatlısu’yu ayağa kaldıran olay, komisyona başvuran Ilias Papachristou adlı Rum’un, bölgedeki bir dönümlük mülkü için 889 bin Sterlin (2.2 milyon YTL) tazminat ve malının iadesini istemesi, bir başka Rum ise 2 dönüm arazisi için 1 Milyon 360 bin Sterlin (3.4 milyon YTL) tazminat ve malının iadesini komisyondan talep etmesi oldu.

Komisyon tarafından vatandaşlara gönderilen celpnamelerin ekinde, komisyona başvuru yapan Rumların doldurduğu matbu başvuru formu ile Rum Tapu Dairesi’nden alınan ve 1974 öncesinde sahibi olduğu mülkleri gösteren Rumca resmi evrak yer aldı. Komisyon tarafından düzenlenen celpnamede davalı olarak iskan işleriyle görevli bakanlık ve KKTC Başsavcılığı gösteriliyor. Bunun nedeni ise, “muhatap devlettir” olarak ifade ediliyor.

İç hukuk yolu açılmıştı

Komisyon görüşmeler sonucunda isterse Rum’a malının “çözümden” sonra iadesine karar verecek veya tazminatla işi bitirmeye çalışacak. AİHM, Rum Kenidis Arestis davasında, Kuzey Kıbrıs’ta “iç hukuk yollarının tüketilmesini” öngören bir karar vermişti. Bunun üzerine, KKTC yönetimi, daha önce Rumlara mal iadesini içermeyen Tazmin Komisyonu yasasına “mal iadesi” maddesini de ekleyerek AİHM’nin isteğini yerine getirmişti.

Komisyonun Tatlısu’daki 64 aileye gönderdiği celpnameler ada basınına da damgasını vurdu. Ülkedeki televizyonların haber bültenleri gelişmeyi ilk sırada verirken, yazılı basın da ‘Rum kapıya dayandı’ türünden başlıklar attı.