Rum lider Papadopulos; ‘BM yanlış yaptı’

Rum lider Papadopulos: "BM yanlış yaptı"

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos, dün gece Larnaka Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, BM Sözcüsü Stephan Dujerric’in, “teknik komitelerde görüşülebilecek konuların, gündelik yaşama dair konular olduğu” yolundaki açıklamasını, kesin bir dille reddetti.

Papadopulos, “açıklama yanlıştır” dedi.
Rum Yönetimi Başkanı Papadopulos, “Paris’te ve Kofi Annan’la görüşmemde konu farklı bir çerçevede ele alındı. Biz, birbirine paralel iki prosedür önerdik. Bunlardan biri çözüm müzakerelerinin hazırlık konularıyla, diğeri de ‘Güven Yaratıcı Önlemler’ ile ilgilidir. Türkiye’nin bu prosedürü kabul edeceğine dair elimde hiçbir gösterge yoktur” diye konuştu. Lider BM’nin, “Paris görüşmesinde, müzakerelerin teknik komiteler tarafından, yalnızca Kıbrıslı Türk ve Rum vatandaşların günlük hayatlarını etkileyen düşük politika konularında başlatılması konusunda uzlaşmaya varıldığına” ilişkin izahatının, yanlış olduğunu savundu.

Papadopulos Atina’dan dönüşünde yaptığı açıklamada, “tarafımız, birbirine paralel iki prosedür önerdi. Bunlardan biri, görüşmede söylediklerimin odak noktasını da oluşturan, müzakerelerin hazırlık konularıyla; diğeri ise, Güven Yaratıcı Önlemler ile ilgilidir. Bunlar; birindeki ilerlemenin diğerine bağlı olduğu iki paralel süreçtir.” dedi.

BM Sözcüsü’nün açıklamasını, kabul edip etmediğinin sorulmasına karşılık Papadopulos, “Bunu birimlerin yapacağını varsayıyorum” dedi. Tasos Papadopulos, Paris görüşmesinin ardından, BM’nin kendilerine, “izlenecek olan politika ve Türkiye’nin, bu inisiyatifle birlikte yürümeyi kabul edip etmediğine ilişkin yanıtı” hakkında bilgi vermesini beklediklerini söyledi.