Rum mahkemelerinde bir ilk

İlk kez Türkiye aleyhine dava açıldı.

Rumlar tarafından Türkiye aleyhine açılan davaların yeni bir şekil aldığı belirtilirken, bir Rum mahkemesinde ilk kez Türkiye aleyhine bir dava açıldığına dikkat çekildi.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayımlanan Fileleftheros gazetesi, “Türkiye Sanık Sandalyesinde” başlıklı haberinde, Rum mahkemesinde Türkiye aleyhinde ilk kez bir dava açıldığını bildirdi.

Söz konusu adımın Siakolas Holdingi tarafından atıldığını kaydeden gazete, davanın, holdinge ait şirketlerin Kuzey Kıbrıs’ta bulunduğu öne sürülen “milyonlarca euro değerindeki taşınmaz mülküyle” ilgili olduğunu yazdı.

ABHaber tarafından yansıtılan haberde söz konusu mülklerin Lefkoşa, Girne ve Magusa ilçelerinde bulunduğunu savunan gazete, Rum avukatlar Andis Triandafillidis ve Ahilleas Dimitriadis’in Çarşamba günü Rum mahkemeleri huzurunda Türkiye aleyhinde dava açtıklarını belirtti.

Gazete, Türkiye’nin Rum tarafında büyükelçiliği olmadığı için davacıların, davanın Avrupa Birliğine üye başka bir ülkedeki Türk büyükelçiliğine tevdi edilmesini talep edeceklerini ifade eden gazete, Türkiye’nin Rum adaletinin karşısına çıkmayı reddetmesi halinde, Siakolas’in Türkiye aleyhinde “mahkûmiyet kararı çıkarılmasını” isteyeceğini de kaydetti.