Rumlar AB’nin sert ifadeler kullanmasını istiyor

Kıbrıs Rum Kesimi, Lüksemburg'ta gelecek hafta yapılacak Katılım Konseyi Toplantısı'nda sunulacak raporda AB'nin daha sert bir dil kullanmasını talep etti.

Rum Yönetimi’nin, Ek Protokol’ün hayata geçirilmemesi durumunda Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin kesilmesi talebine karşı çıkan İngiltere ve Avrupa Komisyonu, AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin (COREPER) yarınki hazırlık toplantısında buna bir çözüm bulunmasını isteyecek. Avrupalı bir diplomat ise, Rum Yönetimi’nin tutumu nedeniyle Katılım Konseyi toplantısının iptal edilmesi ihtimali bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin ‘uyum yasalarını hayata geçirmede ağır davrandığı ve sürekli olarak azınlıkların insan haklarını, dini özgürlükleri ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiği’ gerekçesiyle rapor taslağında eleştirildiği de aynı haberde yer aldı. Raporda özellikle ordunun yetkisi ve rolüyle ilgili eleştirilerin yer aldığı da aktarıldı. Fransa ile Güney Kıbrıs’ın Türkiye-AB üyelik müzakerelerinin başlaması sırasında “araştırma ve teknoloji” başlığının kapatılmasını engellemeye çalıştıklarını Türk ordusunun AB’nin hedef tahtasında bulunduğunu, Avrupa Birliği’nin ülkenin demokratikleşmesini savunmak suretiyle “Erdoğan ile Genelkurmay arasındaki iç çatışmada saf tuttuğunu” belirtiyor.

-FRANSA AVRUPA KONULARI BAKANI GÜNEY’E GİDİYOR-

Türkiye konusunun gelişme halindeki sondajların odak noktasını oluşturduğunu ve önümüzdeki haftalarda AB içerisinde tırmanmasının beklendiğini kaydedildi. Fransa’nın Avrupa Konuları Bakanı Catrine Kolona’nın bu çerçevede adayı ziyaret edecek. 21 Temmuz’da Güney Kıbrıs’a gidecek Fransız Bakan, Rum tarafındaki temasları sırasında “Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ilgili durumu değerlendirecek” ve ortak toplantılarda “bundan sonra atılacak adımlara ilişkin seçenekler incelenecek”.

Bir süre önce Güney Kıbrıs ile Fransa’nın bürokratik düzeyde ikili konulara ilişkin görüş alış verişinde bulunduğunu ve AB’nin genişlemesi konusu dahil gündemdeki konuların ele alınmıştı

Avrupa Konuları Müdürü Büyükelçi Aleksandros Zinon, iki ülkenin gelişmiş işbirliğine ilişkin anlaşma çerçevesinde Fransa’nın başkentinde temaslarda bulundu. Geçen kasım ayında Lefkoşa ile Paris’in daha sıkı işbirliği yapmasına en üst düzeyde karar verildi. İşbirliği mekanizmaları sorunsuz çalışıyor ve iki ülkenin çeşitli düzeylerdeki faaliyetlerinde eşgüdüm bulunuyor.

Türkiye’nin üyelik sürecine ilişkin tutumu konusunda ise Fransa hükümeti, Ankara’nın Avrupa’ya ve Kıbrıs’a yönelik yükümlülüklerinde tasarruf kabul etmesinin söz konusu olmadığını net şekilde birçok kez ortaya koydu. Diplomatik çevreler Paris’in tavrının önümüzdeki ay daha da sertleşmesini ihtimal dışı görmüyor ve Fransa’nın seçim dönemine girmekte olduğuna dikkat çekiyor