Rumlar doğrudan ticareti engelleyecek

Rumlar Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nü engelleme peşinde.

Rum Yönetimi, KKTC hava ve deniz limanları üzerinden AB ülkelerine ticaret yapılmasını öngören Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün uygulanmasını engelleyememesi halinde Avrupa Birliği Adalet Divanı’na (ABAD) başvuracağını bildirdi.

Rum Yönetimi, Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu Rum Meclisi’nde yaptığı açıklamada, Rum hükümetinin Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü siyasi olarak engelleyememesi halinde ABAD’a başvuracaklarını kesin bir dille ifade etti.

Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, siyasi düzeyde yapılan faaliyetleri bildiklerini belirterek, “Bazılarının niyeti, tüüzk konusunda Türkiye’ye yardımcı olmak ise, çabaları başarısızlığa mahkumdur.” dedi.

Kiprianu, başka tüzükler 3-4 yıl sonra silinirken Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün canlı tutulmasının Türklerin; Ankara Protokolü’nün uygulanmasını doğrudan ticarete bağlama çabasına bağladı.

RUMLAR YEŞİL HAT TÜZÜĞÜNDEN VAZGEÇEMİYOR

Avrupa Komisyonu içerisindeki davranışı konusuna da değinen Markos Kiprianu, kendi tecrübelerine dayanarak; AB üyesi ülkelerden birinin, çıkarlarına aykırı olduğunu düşünmesi halinde bir tüzüğün ileri götürülmediğini söyledi. Lefkoşa’nın itirazlarına rağmen bu tüzüğün ileri götürülmesi halinde ise bunun; AB içerisindeki küçük ve orta ölçekli devletler açısından olumsuz bir mesaj olacağı uyarısında bulundu.

Dünkü toplantıda, Türkiye’nin rolünün yükselmiş olduğu da dikkate alındığında tüzüğün engellenmesi olanağı olup olmadığı mecliste gündeme getirildi. Yeşil Hat Tüzüğü’nün de etkinliği konusu gündeme getirilen mecliste, bu konu milletvekilleri arasında tepkilere neden oldu. Milletvekilleri Yeşil Hat Tüzüğü’nün etkin olmadığı mesajının verilmesinin yanlış olacağı vurgulandı.

Markos Kiprianu, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün ileri götürülmesini “Doğrudan müzakereler prosedürünü dinamitleme.” olarak da niteledi.