Rumlar: Petrol aramada hukuka uyuyoruz

Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Lillikas, Akdeniz'de petrol arama konusunda, "uluslararası hukuk ve egemenlik hakları çerçevesinde faaliyette bulunduklarını" öne sürdü.

Lillikas, Fileleftheros gazetesine açıklamasında, petrol arama konusunda, Avrupa Birliği’ndeki (AB) ortaklarını, Avrupa Komisyonu’nu ve BM’yi bilgilendirdiklerini ve planlandığı gibi bu konuda ilerleyeceklerini söyledi.

Lillikas, dış müdahalelerle bölgede gereksiz gerilimler yaratılmaması ve bölgede istikrarın sağlanması için BM üyesi devletlerin egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı duyulması gerektiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile görüşmesine ilişkin soru üzerine ise Lillikas, Kahire hükümeti tarafından bilgilendirildiklerini söyledi.

Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos ise petrol konusundaki soruları yanıtlamayarak, “Petrol konusunda hiçbir şey söylemiyorum” dedi.

RUM GAZETELERİ

Kıbrıs Rum basını, Dışişleri Bakanı Gül’ün, Rumların petrol arama faaliyetleri konusundaki açıklamasına ilişkin haberlere geniş yer verdi.

Gül’ün açıklamalarını, Güney Kıbrıs’a yönelik “tehdit” olarak nitelendiren Rum gazeteleri, şu başlıkları kullandı:

Fileleftheros: “Ankara Sinir Krizinde. Petrol Konusunda Tehditler Savuruyor, Kahire ve Beyrut’a Baskı Yapıyor”

Haravgi: “Ankara Yeni Tehditler Savuruyor”

Tharros: “Türkler Petrol Konusunda Tehdit Ediyor ve Tahrik Ediyor”

Simerini: “Petrol İçin Çetin Oyun”

Politis: “Gül, Petrolü Türkiye İçin Büyük Tahrik Olarak Nitelendirdi”

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, önceki gün, Pakistan’a giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz’de petrol arama faaliyetlerinin “şakası olmayan bir konu” olduğunu belirterek, “Eminim ki bütün Avrupa, NATO, Akdeniz’e kıyısı olan herkes, bunun nasıl bir provokasyon olduğunu, kalıcı bir çözüm ortaya çıkmadan bu işlerin ne kadar tehlikeli olduğunu görmüşlerdir” diye konuşmuştu.