Rumlar Talat’ın Almanya ziyaretinden tedirgin

Kıbrıs Rum yönetiminin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın yarın Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Stainmagier'le görüşecek olmasından hoşlanmadığı bildirildi.

Rum yönetimi Lefkoşa Berlin Nezdindeki Girişimleriyle Talat’ın Almanya Ziyaretiyle İlgili Hoşnutsuzluğunu Dile Getiriyor Rum yönetiminin halihazırda, Lefkoşa’nın Rum kesimindeki Alman Büyükelçiliği ve Berlin nezdinde girişimlerde bulunarak hoşnutsuzluğunu ilettiğini ancak Talat – Stainmagier görüşmesinin engellenmesi gerektiği görüşünde olmadığını ifade ediyor.
–YAKOVU’YA SÖYLEMEDİLER–

Adı açıklanmayan “Diplomatik bir kaynak ANA’ya; Almanya’nın işgal altındaki Kuzey Kıbrıs’taki rejimi tanıma yönündeki herhangi bir mantığı reddettiğini, Stainmagier-Talat görüşmesinin; bu resmi görüşmenin müdahil bütün tarafların görüş ve tutumlarının kapsamlı şekilde değerlendirilmesi için gerekli olduğu düşüncesiyle, Kıbrıs sorunundaki çıkmazın aşılmasına yardımcı olma çabası çerçevesinde olduğunu söyledi. Stainmagier-Talat görüşmesinin ‘prömiyer’ veya bazı diplomatik ‘tabuların’ kırılması anlamına gelmediği açıktır. Aynı düzeyde bir görüşme daha önce de gerçekleştirilmiş, zamanın Dışişleri Bakanı Yoschka Fischer Şubat 2000’de Hamburg’ta Rauf Denktaş’la görüşmüştü.

Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Yakovu geçen hafta (29-31 Mayıs) Berlin’de bulunuyordu ve Alman dengi Stainmagier’le iki saati aşkın görüşmesinin haricinde; hükümet ve devlet yetkilileri ile bütün siyasi parti milletvekilleriyle bir araya gelmişti. Ancak bu görüşmelerde, Talat’ın Almanya’ya gidişinin söz konusu olduğu, şu anki bilgilere göre ziyaret çok önceden planlanmış olmasına rağmen Kıbrıs Rum kesimine bildirilmemişti.

Stainmagier-Talat görüşmesi; Almanya hükümeti ile ‘Kıbrıslı Türklerin seçilmiş liderleri’ arasındaki ilişkilerin yükseltilmesi sembolik niteliğini taşıyor. Ancak, özellikle -değerlendirmelere göre- Alman tarafının, söylendiği üzere ‘Annan planına dair referandumda evet diyerek görevlerini yerine getiren’ Kıbrıslı Türklere destek vererek Kıbrıs sorununda hir hareket olmasına gösterdiği ilginin göstergesidir.

Yine aynı yorumsal yaklaşıma göre Alman diplomasisi , Kıbrslı Türklere ekonomik ve siyasi destek vererek Türk hükümetine; Türkiye’nin AB’ne tam üyeliğine bilinen çekincelerinden bağımsız olarak, bu dönemde Kıbrıs ‘uğruna’ Türkiye-AB ilişkilerine çok önemli bir krizden kaçınılması amacıyla gereken ‘zor adımları'(Ek Protokol’ün onaylanması gibi) atarken Türkiye’nin işini fiilen ‘kolaylaştırmaya’ çalıştığına işaret etmek istiyor. Alman siyasi sahnesinde, hali hazırda ‘Kıbrıslı Türklerin izolasyonlarının kaldırılması’ başlığı altında bazı ‘inisiyatifler’ seyretmektedir. Bunun baş aktörlüğünü Yeşiller Partisi, ‘partiler arası işbirliği’ milletvekilleri oynuyor. Çeşitli ‘düşünce grupları (Think Tank) ve Siyasi Kurumlar da yardım ediyor. Bunlar, -bazı kaynaklara göre- Şansölye Angela Merkel’in ekim ayında Türkiye’ye gerçekleştireceği resmi ziyarete kadar tırmandırılacak.”