‘Rumlar vetodan vazgeçti ama kazandı’

Yunan ve Rum basını, AB'nin Türkiye ile müzakerelere başlaması kararını manşetten verdi.

–Rumlar elleri bağlı Türkiye’yi izlemeyecek–

Atina’da yayımlanan Yunanistan’ın en çok satan gazetelerinden Elefterotipia, “Kıbrıs’ın (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ‘mesajı’ndan sonra AB’den Türkiye’ye uyarı” başlıklı haberinde, “Kıbrıs, Ankara’ya ve AB üyelerine bağlı ellerle Türkiye’nin üyeliğini izlemeyeceği mesajını gönderdiği” değerlendirmesinde bulundu. Rumların Türkiye ile fiili müzakerelere başlanmasına “yeşil ışık” yakmasına evet demesine rağmen, Türkiye’nin sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda görüşmelerin tıkanabileceği konusunu ortaklarına kabul ettirdiği yazdı.

Yunan basını, AB ile Türkiye arasındaki uzlaşmanın Türkiye’nin gümrük birliği ek protokolünü uygulaması yükümlülüğü etrafında şekillendiğini ileri sürdü. Gazeteler, Yunan Başbakan Kostas Karamanlis’in, Bakoyanni’nin Türkiye ziyareti sırasında dile getirilen “Kıbrıs vetosuna” kızdığını yazdı.

–Vetodan vazgeçtik ama kazandık-

Güney Kıbrıs Rum basını da dün Türkiye ile fiili müzakerelerin başlanması kararına geniş yer verdi. Filelevtheros gazetesi, Türkiye ile müzakerelere başlanmasında Kıbrıs’ın ağırlığının hissedildiğini ileri sürdü. AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının Kıbrıs’la birlikte Türkiye’yle ilk müzakere faslının açılıp kapanması konusunda ortak bir formülde buluştuklarını yazdı. Gazete, ilk bölümün açılarak kapandığını ancak Türkiye’nin müzakereler tamamlanmadan bütün AB üyesi ülkeleri tanıma yükümlülüğünü yerine getirmesini şart olarak koştuklarını kaydetti.

Rumların etkili gazetelerinden Politis ise “Vazgeçtik ama kazandık” başlıklı manşet haberinde, bütün tarafların kazançlı çıktığını, Rum vetosunun uyarıya dönüştüğünü yazdı. Gazete, hafta boyunca Rum Yönetiminin Türkiye ile fiili müzakerelerde ilk faslın otomatikman açılıp kapanmasını kabul etmediğini ancak veto düşüncesinden yine vazgeçmek zorunda kaldığı yorumunda bulundu.

AB’nin Türkiye’yi sert bir dille uyarmasının Rumları ikna ettiğini kaydeden gazete, Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin çıkan sonuçtan memnun olduğunu yazdı. Politis, Yunanistan’ın müzakereler boyunca Rumların endişelerini gidermek için çaba gösterdiğini kaydetti.

Öte yandan Yunan ana muhalefet partisi PASOK, dünkü gelişmelerden sonra yaptığı açıklamada, “Türkiye, AB’ye karşı tüm sorumluluklarını yerine getirmeli. Aksi taktirde, önümüzdeki aylarda üyeliği konusunda tıkanıklar olacak.” açıklamasında bulundu.