Rus ajan cinayetinde yeni adım

İngiliz The Guardian gazetesi, İngiltere'nin, eski Rus ajanı Litvinenko cinayeti ile ilgili yargılamak üzere Rusya'dan iş adamı Andrei Lugovoi'yi istemeye hazırlandığını yazdı.

İngiltere ile Rusya arasında diplomatik gerginlik yaşanabileceği belirtilen haberde, Kremlin’in misilleme olarak İngiltere’ye iltica eden milyoner Rus iş adamı Boris Berezovsky’nin iadesini isteyebileceği kaydedildi.

Polisin Lugovoi ile ilgili dosyayı savcılığa teslim etmeye hazırlandığı ifade edilen haberde, iş adamının Rusya’dan istenilmesi konusunda son kararı savcılığın vereceği, hükümetin Moskova ile arasında soğuk rüzgarlar esmesi fikrine hazır olduğu belirtildi. Haberde, Lugovoi’nin en erken önümüzdeki ay Rusya’dan istenebileceği kaydedildi.

Eski Rus ajanı olan 41 yaşındaki Andrei Lugovoi, Litvinenko’nun ölümünden önce görüştüğü kişiler arasında yer alıyor. 1 Kasımda Londra’daki Milenyum Otel’de Litvinenko ile buluşan Lugovoi, geçen ay Moskova’da İngiliz polis yetkilileri tarafından sorgulanmıştı.

Lugovoi, Litvinenko’nun ölümüyle ilgisi olduğunu reddediyor. Rus iş adamı, Guardian gazetesine dün gece yaptığı açıklamada da suçlu olmadığını, Litvinenko’nun ölümüyle hiçbir ilgisi bulunmadığını, İngiltere’nin yargılamak üzere kendisini Rusya’dan istemeye hazırlandığından da haberdar olmadığını söyledi.

Litvinenko 23 kasım 2006’da Londra’da hayatını kaybetmiş, eski Rus ajanının radyoaktif polonyum 210 maddesiyle zehirlendiği tespit edilmişti.