Rus gazetesi: Saldırının hedefi Türk-Rus ilişkilerini bozmak

Rusya'da yakalanan bir intihar eylemcisinin Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'ne yönelik saldırı hazırlığında olduğu iddiasıyla ilgili Komsomolskaya Pravda gazetesi, "Hedef iki ülke ilişkilerini bozmaya yönelik" yorumunu yaptı.

Rusya’da yakalanan bir intihar eylemcisinin Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ne yönelik saldırı hazırlığında olduğu iddiasıyla ilgili Komsomolskaya Pravda gazetesi, “Hedef iki ülke ilişkilerini bozmaya yönelik” yorumunu yaptı.

Gazeteye göre, soyadı Bremov (30) olan terörist Rusya’nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Dağıstan kökenli. Ekim ayının ortalarında Stavropol kentine gelen zanlı, havalimanına yakın bir eski evde yaşadı. Komşularının ihbarı üzerine 31 Ekim’de evi basan polis, canlı bomba yeleği ve çok sayıda gıda ve elbise buldu.
Gazeteye konuşan bir güvenlik kaynağı, “Soruşturmada Moskova’ya gitmeyi ve Rostovski ara sokağında bulunan Türkiye Büyükelçiliği’ne intihar eylemi yapmayı planladığını ifade etti.” dedi.
Rus Ria Novosti haber ajansına konuşan bir soruşturma kaynağına göre, 31 Ekim’de Rusya’nın güneyindeki Stavropol kentinde yakalanan bir erkek intihar eylemcisinin hedefinde Türkiye Moskova Büyükelçiliği olduğu iddia edildi. Yakalanan şahısın üzerinde canlı bomba yeleği bulunmuştu.
Soruşturma kaynağı, “Göz altına alınan erkek, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ni havaya uçurmaya hazırlandığını söyledi.” dedi.
Ria Novosti’ye göre, kaynak konuyla ilgili fazla detaya girmedi. Uzmanların yaptığı incelemelerde, terör saldırısı planlayan kişinin üzerinde bulunan bombanın etkin olduğu tespit edildi.
Rusya İçişleri Bakanlığı Stavropol Bölge Emniyet Müdürlüğü, konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.1 Kasım’da Stavropol Emniyet Müdürlüğü, bölgede üzerinde canlı bomba bulunan bir erkeği göz altına aldıklarını duyurmuştu.